avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate adypanda

Activitate adypanda

Buna ziua,
Vreau sa aduc in atentia dv. o situatie prin care eu, fiind persoana cu handicap consider ca sunt discriminat. Am un handicap grad accentuat deoarece am o dizabilitate la bratul drept. Am venituri destul de mici respectiv pensie de boala de 390lei si indemnizatie de handicap de 234 lei. Vreau sa achizitionez un autoturism si aici intervine problema. Persoanele cu handicap sunt scutite in baza legii 448/2006 de anumite taxe, respectiv taxa de inmatriculare, taxa pentru rovigneta, taxa pentru parcare , cred ca ceva si pe la impozit cu conditia ca autoturismul achizitionat sa fie adaptat de o firma acreditata de RAR . Problema este ca adaptarile se fac doar pentru acceleratie si frana sau scaun rulant. Eu nu am nevoie de adaptare dar chiar daca as avea nevoie pentru membre superioare nu face nimeni. Aici sunt inclusi toti cei cu probleme la membrele superioare sau cei care sunt insotitori pentru persoanele cu handicap. Sunt persoane care au probleme neuro-psihice sau cei care sunt orbi, nu conduc ei ci insotitorii lor dar conform legii au dreptul la aceste facilitati pe care in mod paradoxal nu le pot primi. Probabil ca legea ar fi trebuit sa aiba anumite exceptii ca sa poata beneficia de efectele ei toate persoanele cu handicap si nu doar o anumita categorie respectiv cei cu handicap locomotor.
In speranta ca puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi sau modalitati de actiune pentru a remedia efectele acestei legi discriminatorii va multumesc anticipat. Mentionez ca am facut o sesizare la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii si ei mi-au spus ca intrucat legea este cea care discrimineaza trebuie sa deschid actiune in instanta. Eventual daca puteti sa-mi spuneti macar aproximativ ce cheltuieli implica aceasta actiune in instanta.

Cu stima,
Buna , as dori un sfat . In 1998 am avut un accident auto in urma caruia am ramas cu sechele. Patronul la vremea accea nu l-a declarat ca accident de munca pentru ca nu era in regula si m-a mai tinut in cadrul firmei o perioada dar intr-un final m-a pus pe liber. Am o pensie de boala de 370 lei si de handicap de 33 lei si ce este mai grav este ca acum la 44 ani nu reusesc sa-mi mai gasesc nimic de lucru. Nimeni nu are nevoie de o persoana cu dizabilitati. As vrea sa stiu daca fostul meu patron mai poate fi tras la raspundere pentru nedeclararea accidentului de munca. Multumesc anticipat.