avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Activitate ralucaraluraluca

Activitate ralucaraluraluca

Discuție evacuare
Acum 2 ani si ceva am facut un credit la banca pt locuinta, la indemnul fostei mele prietene si insistentele ei de a face credit pt casa si am cazut intr o capcana pusa la cale de ea. Poveste incepe in felul urmator : am inceput sa caut casa si nu am gasit nimic care s o multumeasca pe ea, s a gandit cum sa mi intinda cursa ea avand nenoie de bani sa si plateasca niste datorii mai vechi si nu dispunea de ei, asa ca si a vandut casa doar in acte ,urmand ca apoi dupa ce intrau banii in cont sa cumpar sau sa construiesc o casa cica mai ieftin , dupa ce au intrat banii in cont nu a mai vrut sa i scoata, mintandu ma luna de luna ca mi v a da banii eu platind rate la creditul facut pt casa.Am incercat toate caile de a ma intelege cu ea asta durand aproape 2 ani de zile dupa care am dat o in judecata pt evacuare.As vrea sa stiu ce sanse am s o dau afara din casa, ce sanse are ea sa anuleze actul de vanzare cumparare avand in vedere ca exista niste sms prin care o rugam sa mi dea banii ,ce sanse am sa mi recuperez banii pt cei 2 ani pt care am platit pe rate la banca si nu am dat o in judecata,as vrea sa mentionez ca dosarul a fost inregistrat inainte de intrarea noului cod civil in vigoare iar dat de incepere a procesului este dupa data intrarii in vigoare a ncv, as vrea sa mi spuneti dosarul se judeca dupa ncv sau dupa vechiul cod civil si cat ar dura procesul.