avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 957 soluții astăzi
Forum Activitate deea36123612

Activitate deea36123612

Buna seara, as dori sa ma puteti sfatui in privinta luarii unei decizii. Am sa fac un sumar al situatiei reale. Sunt casatorita din 2011 la sfarsit, din casatoria noastra a rezultat copilul minor in varsta de 11 luni. Relatia de 10 ani cu sotul meu nu a fost niciodata fericita, acum dupa nasterea copilului totul s-a schimbat. Parca vad alt om. Dupa vreo 4 incercari de du - te - vino, ne-am tot desparti, am depus la instanta cerere de divort, am renuntat la ea ( este inca in termen de recurs ), sotul meu si-a gasit "linistea" intr-o relatie virtuala cu o domnisoara, si atunci cand l-am prins a spus ca doreste sa divortam. Eu nu am avut acces la acele conversatii decat 3 minute, exact cat imi era necesar sa vad realitatea. Bun....., am hotarat sa divortam la notariat. Am cazut de acord asupra mai multor aspecte, doar ca eu imi doresc custodia exclusiva a minorului. Copilul este dependent de mine, este viata mea si cunoscandu-l pe el sunt sigura ca mi-ar crea multe probleme. la notariat se poate cere asa ceva ? Doresc sa specific ca eu in prezent sunt la Master si iau doar indemnizatia si alocatia de la stat, nu am casa unde pot locui cu copilul. In urma deciziei am cazut de comun acord asupra 2000 lei pensie alimentara pentru a reusi sa inchiriez un imobil. Sotul era cel care intretinea casa, chiria, intretinerea etc. Intrebarile mele sunt :
- pot obtine custodia exclusiva prin acord ( el este de acord ) ?
- imi poate crea probleme aceasta lipsa nesuficienta a veniturilor ?
- in momentul in care se va face ancheta sociala ma va gasi tot la domicilul comun ( apartament 2 camere inchiriat de amandoi ), pot depune dupa reinstalare intr-un alt apartament noiile date ?

Sper sa acordati atentie probleme mele si sa-mi raspundeti.

Cu stima,