avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1098 soluții astăzi
Forum Activitate zoltanilona

Activitate zoltanilona

Răspuns la discuția executare silita
avem si un contract de fidejusiune
fidejusorii constituie in favoarea bancii garantia adica masina prin care garanteaza cu toate bunurile sale prezente si viitoare
Răspuns la discuția executare silita
Buna ziua.Sotul a semnat un contract de garantie reala mobiliara pe bunurile existente determinate in care este trecuta doar masina care este proprieteate personala.SI in cazul acesta pot sa o execute?
Răspuns la discuția executare silita
da dar masina este pusa gaj chiar daca este personala banca o poate lua si vinde nu?
Răspuns la discuția executare silita
masina acum am incercat sa o vindem si nu primim pe ea decat 2500euro .daca am inteles bine daca ea nu acopera datoria nu o pot lua sa o execute?pe numele meu si al sotului nu avem nimic doar el lucreaza cu un sal pe cartea de munca de 400lei cu 4 ore eu sunt in concediul de crestere al copilului.
Răspuns la discuția executare silita
Firma este suspendata pe 3 ani iar pe firma nu avem nimic decat contractul de gaj pe care l-a facut sotul meu masina fiind pe numele lui.La banca ne-au oprit CIV masini in original dar in contract nu se specifica acest lucru.Banca trebuia sa opreasca originalul sau copia?
Buna ziua.As dori si eu un raspuns daca se poate.In 2010 am luat un credit de 22200 pe firma la care sotul meu a pus gaj masina .Am platit cateva rate dupa care am intrat in imposibilitate de plata .Anul trecut am primit instiintarea de executare de atunci platim lunar o suma de 500lei.Astazi cand am vorbit cu executorul mi-a spus ca merg in continuare penalizarile este legal ca dupa ce am ajuns la executor penalizarile banci sa mearga in continuare.Va rog ajutati-ma cu un raspuns.Chiar daca vindem masina nu putem acoperi suma de 22000lei.va multumesc