avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2033 soluții astăzi
Forum Activitate Cretema

Activitate Cretema

Buna ziua! Sunt invatatoare navetista si fara naveta decontata. Am deschis actiune judecatoreasca pentru a obtine decontarea navetei. Astazi am primit acasa o intampinare facuta de scoala catre tribunal in care se spune ca am depus cerere pentru decontare, am depus biletele dar nu am depus tabelul. Probabil tabelul insemnand pontajul pe care trebuia sa-l faca, din cate stiu eu, conducerea unitatii de invatamant. Se mai spune in intampinare ca scoala a cerut sumele necesare primariei iar aceasta nu a prevazut decontarea navetei pentru 2013. Puteti sa-mi spuneti, va rog, ce trebuie sa mai fac pentru a primi cei 140 de lei dati pe drum in fiecare luna!
Sunt invatatoare. in august 2010 am intrat in concediu crestere si ingrijire copil. Ulterior am castigat in instanta drepturile banesti pe legea 221 si, in ianuarie 2013, si pe legea 330. Ce trebuie sa fac pentru a mi se recalcula maternitatea avand in vedere faptul ca in cele 12 luni anterioare nasterii, conform hotararilor judecatoresti, salariul trebuia sa fie mai mare cu 33%? Va rog sa-mi dati un raspuns! Va multumesc!