Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... recalculare indemnizatie crestere si ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

recalculare indemnizatie crestere si ingrijire copil

Sunt invatatoare. in august 2010 am intrat in concediu crestere si ingrijire copil. Ulterior am castigat in instanta drepturile banesti pe legea 221 si, in ianuarie 2013, si pe legea 330. Ce trebuie sa fac pentru a mi se recalcula maternitatea avand in vedere faptul ca in cele 12 luni anterioare nasterii, conform hotararilor judecatoresti, salariul trebuia sa fie mai mare cu 33%? Va rog sa-mi dati un raspuns! Va multumesc!
1. Pentru asta trebuie sa vorbiti la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS), cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.

2. Daca nu vi se aproba cererea atunci trebuie sa vorbiti cu un avocat pe asigurari sociale care sa vada daca exista vreo posibilitate legala de a castiga un eventual proces cu AJPIS pe aceasta speta.