avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Activitate Hades2013

Activitate Hades2013

Asadar daca orele suplimentare solicitate nu sunt platite si nu exista o situatie de forta majora, angajatorul nu imi poate solicita prestarea de munca inafara celor 8 ore/zi respectiv 40 de ore pe saptamana decat daca achita prestatia mea in zilele de repaus saptamanal in conformitate cu prevederile art. 123 C .muncii alin. 2 pentru ca de recuperat in timpul saptamanii nu se pune problema.


Multumesc !
Salut,
Pana in luna decembrie la societatea unde lucrez exista un protocol de prestare a orelor suplimentare 8 pe luna platite, aceste 8 ore fiind prestate in doua sambete din luna cate 4 ore de dimineata pana la pranz. Din luna decembrie s-a renuntat la solicitarea de a presta ore suplimentare conform angajamentului prezentat si apare in forma de mai jos :
"
Decizia privind suspendarea activitatii in ziua de sambata s-a abrogat, drept urmare incepand cu aceasta sambata se reia lucrul( 4 ore de la 9.00 – 13.00).
Astept voluntari pentru demararea proiectului, altfel voi fi nevoit sa desemnez!
Atentie, orele nu vor fi platite ci se vor compensa prin acordarea de ore libere in cursul zilelor lucratoare.8 ore lucrate in weekend echivaleaza cu o zi libera in cursul saptamanii( acordata cand considera compania ca se poate dispensa de serviciile dvs.)Cele 8 ore( 1zi) se poate acorda in maxim 60 zile de la prestatia salariatului.
"

Va rog sa imi spuneti cat de legala este aceasta solicitare avand in vedere prevederile Codului Muncii mai exact Art. 120.
Eu o consider abuziva si ilegala insa as dori parerea expertilor.