avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1031 soluții astăzi
Forum Activitate ursulet1974

Activitate ursulet1974

Răspuns la discuția DONATIA
CONTRACTUL DE DONATIE ESTE AUTENTIC FACUT LA NOTAR.
BANI IAM DAT FARA ACTE DISCUTIA AVAND LOC DOAR INTR MINE SI TATAL MEU.
TEMEI LEGAL DE ANULARE NU EXISTA DOAR CEL EXPLICAT IN MESAJ CARE DIN PACATE ESTE CEL MAI LEGAL
CU PRIVIRE LA COMODAT CARE AR FI ACELE CONDITII

MULTUMESC.

ma gandeam la faza cu divortul ,unde dupa o anumita perioada de casatorie am inteles ca se face un partaj indiferent de bunurile mobile sau imobile detinute de parti la inceputul casatoriei
BUNA SEARA

Pe langa un spatiu com. pe care mi lau donat mie (FIIND UNIC MOSTENITOR) parinti mei mai detin 1ap.cu 2 camere si o garsoniera in care stau eu de10-15 ani cu
sotia -7ani si
fiica mea de 1.7ani
In toti acesti ani garsoniera a fost utilata de mine (geamuri ,usa metalica ,proiect la gaz pt.al 2-lea foc centrala ternica izolatie ext. mobila facuta la comanda) neplatind nici o chirie Cand mi-am schibatat buetinul am fost luat de tata in locatie
INTREBAREA MEA ESTE daca eu am vruen drept in aceasta garsoniera in cazul unei vanzari sau inchirieri catre alta persona sau daca pot fi evacuat in strada pur si simplu fara nici un drept
Discuție DONATIA
BUNA SEARA (pentru unii)

In luna ian. am primit un spatiu com. de la parinti cu titlu de donatie (UNIC MOSTENITOR) contra unei sume de bani pt. care eu nu am solicitat nici un act sau chitanta.Problema este ca dupa ce au primit bani au inceput discutii cu privire la anularea donatiei fara vreun temei legal (din ce am citit eu pe aici) doar cu ajutorul unor prieteni (notari si avocati). In prezent spatiul este inchiriat (pe 3 ani) prin contract de comodat (fara obligatii ,doar plata utilitatilor ) ani firmei tatalui meu

INTREBAREA MEA ESTE cum as putea impiedica anularea donatiei si cum as putea putea sa reziliez contractul de comodat fara acordul lui ( acest contract se poate rezilia daca de exemplu nu se platesc utilitatile (curent ,apa,gaz) la timp