avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Activitate cristi_cristi

Activitate cristi_cristi

Buna ziua,
Caut un avocat bun specializat în Dreptul familei (deces, moșteniri), Dreptul asigurărilor, Dreptul transportului, din Sinaia sau Bușteni. Mulțumesc
Buna ziua,
Am semnat de primire mandat postal, azi 25.02.2014 pentru 2 notificari + 2 Procese Verbal de Contestare a Contraventiei (PVCC) . Notificarile sunt emise de Serviciul rovignete si Incasari venituri cu nr. iesire datat 20.02.2014, de judetul de care apartin, reprezentand titlu executoriu de 28 euro fiecare.
Lipsa rovignetei s-a constat pe DN2, Maracineni, Jud. Buzau, din anul 2011 în 01.06.2011 si 03.06.2011. In 23.06.2011, masina a fost condusa de altcineva pe la Focsani. Persoana a ramas fara talon auto atunci, iar in data de 30.06.2011 am achitat suma de 115 la Drumuri Nationale Focsani.
Cele 2 PVCC-uri sunt intocmite in 28.11.2011, unde scrie ca se face proba cu foto (numar din multe cifre, are ca index si data) primite asa cum am spus azi 25.02.2014 in acelasi plic cu notificare de la Serv. Rovignete, Judetul de care apartin.
Intrebarea mea: Unde si daca mai pot contesta aceste notificari + PVCC, daca in 30.06.2011 am platit amenda.
Nu se pentru aplica prevederile acestea:
Procesul-verbal se întocmeşte şi se comunică contravenientului în termen de 30 de zile de la data constatării contravenţiei, interval în care nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenţiei pentru încălcarea prevederilor art. 8 alin. (1).

Multumesc anticipat!

Buna ziua,
Locuiesc intr-un bloc în care există o multime de probleme create de locatari care, se pare, nu doresc să le rezolve amiabil ca între vecini. Blocul este cu 4 etaje, câte 6 familii/etaj. Ceilalti 5 vecini, au început încă de acum 16 ani să mobilize holul cu tot felul de piese de mobilier. Administratorul blocului, care locuieste pe acelasi etaj cu mine, vis-à-vis, a început primul, şi-a depozitat 2 dulapuri metalice albastre si un mic birou pe care-l foloseste cand se fac plăţile pentru bloc (să zicem că acesta are un rost, comun). După administrator, au început şi ceilalţi vecini să decoreze holul cu tot felul de lucruri. O familie şi-a plantat un dulăpior metalic maro, alta un scaun pe care tronează căteva covoare şi huse, o bicicletă, alta o masă. Totul a întrecut orice măsură cand vecina cu scaunul şi-a mai instalat un fotoliu multicolor, masuţă si scăunel la care se adună 3 dintre membrii familei sale, la fumat ! Da, pe spaţiul comun, pe calea de acces, pe hol ! Pe lăngă toate inconvenientele legate de lipsa luminii naturale (holul are în ambele capete uşi cu sticle mari, total acoperite), de discomfortul creat de lipsa spaţiului, este un hol complet hidos. Neplăcut şi când vin de la cumparături cu 2 plase, trebuie să mă feresc de toate aceste piese (pană ajung la uşa locuinţei mele), după ce evident dau bineţe, vecinilor care sunt “în salon” la fumat, printre care se mai poate afla si fiul administatorului ! Aaa, şi plantele uneia dintre vecine...tronează frumos în tot felul de străchini, oale si bidoane plastic, dedesubt-ul fiecareia fiind câteva straturi de diverse şerveţele, prosoape, cârpe....
Deci: avem spatiu acces greu accesibil, miros din belşug, estetica de invidiat, toate acestea se întâmplă fără ca administratorul blocului să reacţioneze, fără ca cineva să încerce să faca o listă cu semnături pentru împroprietărirea acestor locatari...
V-am spus că dl. Administrator este poliţist local? Nici că preşedintele blocului are restanţe la bloc de 1 an si ceva ? Că interfonul nu functionează de aproape 2 ani ? Că totul costă după cum spune administratorul ? I-am spus ieri administratorului ca dau asociatia în judecată, că totul a devenit insuportabil, mi-a spus, ca de fiecare dată să aştept că face sedinţă...la care oricum nu s-ar rezolva nimic, mi-ar sări toţi în cap în frunte cu primul gospodar....
Înainte de-a mă sfătui să mă mut, vă rog să mă ajutaţi cu sfaturi, informaţii utile.
Multumesc anticipat !