avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Activitate adtr

Activitate adtr

Răspuns la discuția divort la notar si partaj credite
MULTUMESC!
Răspuns la discuția divort la notar si partaj credite
da, am discutat si vom imparti creditele...doar ca nu stiu in ce masura putem lua acordul bancilor..avans in vedere ca nu am mai platit creditul ipotecar...
Răspuns la discuția divort la notar si partaj credite
multumesc!
se poate face la notar sau trebuie facut partajul in instanta, cu citarea bancilor in cauza?
Buna ziua,
Eu si sotul meu vrem sa divortam, suntem amandoi de acord, avem un copil de 8 ani.
Am vrea sa divortam la notar, si tot acolo sa facem partajul. Problema la partaj este ca nu stiu cum se procedeaza in cazul nostru: in urma casniciei avem 2 credite, unul ipotecar pentru apartamentul in care locuim (luat prin programul prima casa pe numele sotului, eu coplatitor) si unul de nevoi personale cu ipoteca (luat pe numele meu, cu sotul meu coplatitor pentru ridicarea unei case, care in acest moment este ridicata la semirosu dar neintabulata; ipoteca este pusa pe terenul pe care am ridicat casa).
La primul credit suntem la zi cu ratele, dar la cel de nevoi personale nu am mai platit din luna aug 2012. Daca se va executa bunul (nu prea stiu cum, avand in vedere ca banca are ipoteca pe teren, teren pe care exista o constructie libera de sarcini), nu se va acoperi suma imprumutata.
Daca divortam, cum putem imparti cele 2 credite/bunuri?
Multumesc!