avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1230 soluții astăzi
Forum Activitate omide1

Activitate omide1

Buna seara

Doresc sa stiu daca la pensionarea anticipata se ia in calcul si anul in care am fost in somaj.multumesc anticipat.
Buna ziua sunt insarcinata in aproape 8 luni,pana pe data de 30.04.2013 am lucrat la o firma ,apoi m-am angajat icepand cu data de 01.05.2013 la o alta firma (deoarece cealalta firma a fost inchisa).Din data de 14.05.2013 voi intra in prenatal,vreau sa stiu daca mai beneficiez de indemnizatia pentru crestere copil pana la 2 ani ?
Se cumuleaza lunile lucrate pana la nastere ?
Trebuie sa am mai multe zile lucrate in firma noua pentru a beneficia de indemnizatie ?
Doresc sa stiu ce prevede articolul 51 litera b din codul muncii.
Astept raspunsul dumneavoastra urgent.
Multumesc anticipat.
Buna ziua

Sunt insarcinata ,din data de 8.04.2013 ar trebui sa intru in prenatal (fac 30 saptamani de sarcina),firma la care lucrez a intrat in insolventa din data de 12.03.2013,inca nu a fost in firma cel care preia insolventa.
Ce trebuie sa fac ,pentru ca vreau sa mi se plateasca prenatalul si sa beneficiez de indemnizatia de crestere copil pana la 2 ani ?
Sefa nu a vrut sa ma trimita in somaj.
Nici nu stie ce ar trebui sa faca in cazul meu nici ea nici avocatul cu care a discutat.
La ce ar trebui sa ma astept in acest caz,ce ma sfatuiti sa fac ?
multumesc anticipat
Discuție Pensie
La cati ani ies barbatii la pensie ?
m-am nascut in 16 ianuarie 1951
am facut 1an si patru luni armata
am 43 ani de munca,as dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat fara sa fiu penalizat.

multumesc
Buna ziua am 55 de ani si 10 luni si 38 de ani vechime in campul muncii.
Doresc sa stiu daca ies anticipat la pensie cat voi fi penalizata ?
multumesc anticipat
Buna ziua

Sunt insarcinata in 6 luni ,firma la care lucrez intra in insolventa in 3- 4 zile ,o saptamana nu stiu exact.Am intrebat seful ce se intimpla cu mine mai departe ,tinind cont de starea in care ma aflu.I-am spus ca din cate am aflat cel mai bine pentru mine ar fi sa ma trimita in somaj,insa nici nu a vrut sa auda,a inceput pur si simplu sa urle.Mi-a spus ca ce se va intimpla cu mine va decide administratorul care va prelua firma si nu e problema lui.Ce ma sfatuiti sa fac,tinind cont ca la sfarsitul lunii martie ar trebui sa intru in prenatal ,cine imi va plati concediul prenatal ?Voi mai avea dreptul la indemnizatie pentru crestere copil ?

multumesc anticipat
astept rasunsul dumneavoastra urgent.