avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1254 soluții astăzi
Forum Activitate adi1204

Activitate adi1204

Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua.Lucrez la o multinationala si de curand am aflat ca in alte localitati aceasta societate a dat colegilor aflati pe acelasi post cu al meu ,un act aditional la semnat in care se modifica functia,din sef raion in lucrator comercial cu atributii fara a se modifica si salariul.Nu mi se pare normal acest lucru,dupa ce am fost angajat pe aceasta functie si am vechime de 9 ani de zile.Intrebarea este daca ma pot forta sa semnez si daca nu semnez ce se poate intampla,
Mentionez ca in aceasta functie ar ramane 2 angajati din 8 cat sunt in prezent.
Răspuns la discuția Inselaciune
Si daca ajung la avocatul din Italia,acesta este obligat sa le prezinte si lor actele?sau doar surorii care le-a reprezentat?Teama cea mare este ca aceasta sa nu plece cu banii,ca nu a virat celorlalti decat o parte din bani si acum nu vrea sa mai raspunda la telefon nimanui din familie.
Discuție Inselaciune
Buna ziua.Am nevoie si eu de o lamurire.Mama mea are un frate care a murit in accident in Italia,mama avand 8 frati si surori,2 dintre surori lucrand in Italia.Una dintre ele sa ocupat de imormantare si acte,si de proces,ceilalti frati semnand un act la notar in tara ca aceasta ii va reprezenta pe toti in process,pentru a nu fi nevoiti sa mearga acolo.In urma procesului,firma de asigurari a despagubit familia,unchiul meu nefiind casatorit,numai ca sora mamei care sa ocupat de proces nu vrea sa arate actul cu suma care a fost stabilita ,ea virand la fiecare o suma de bani,iar la solicitarea noasta facuta avocatului din Italia,acesta ne-a sugerat sa stabilim o intalnire cu sora pe care a reprezantat-o si ne asteapta la cabinet.Intrebarea ar fi cum putem recupera restul de bani cuveniti si daca avocatul nu e obligat sa ne arate decizia luata ,pentru ca e posibil ca sora mamei care I-a reprezentat sa se dea la fund cu toti banii care I-a luat in plus,avocatul sustinand ca a sunat-o sa stabileasca o intalinre si ca nu raspunde la telefon.Cui ar trebui sa se adreseze mama daca ajunge in Italia in astfel de cazuri?