avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate ladybry

Activitate ladybry

Răspuns la discuția Atributiile Politiei Locale
A-s vrea sa depun o plangere impotriva comportamentului inadecvat. Sant eu constient ca el e politist dar totusi suntem oameni si avem drepturi. Eu cred ca am dreptul sa citesc cu ochii mei ce scrie in PV, si chiar daca e politist vorbeste cu omul ca si cum acesta ar fi o carpa de sters pe jos? Dar in ce lume traim? Si totul doar ca sa se dea mare in fata prietenului sau?
Răspuns la discuția Atributiile Politiei Locale
Multumesc:D. Asa m-am gandit si eu. Dar pot sa depun plangere impotriva politistului?
Sau merita?
Răspuns la discuția pot sa contest un pv
Avand o problema similara, adica o amenda pe care l-am semnat ca sunt de acord, si cand a vazut avocatul firmei, a spus s-al contest deoarece era completat gresit. La mine a gresit doar o litera la nume. In loc de H a scris M. Si am castigat. Mai spusese avocatul ca exista o lege care spune ca orice pv completat incorect isi pierde valabilitatea.
Buna ziua! Am si eu o problema... am fost intr-o excursie la cabana unei prietene care se afla langa un lac de acumulare care a fost facuta prin inundarea unui sat. 5 dintre noi ne-am urcat in masina si ne-am dus sa vedem de aproape biserica care se afla sub apa. Venind inapoi am fost opriti de Politia Locala. Politistul, un baiat tanar de vreo25 de ani, fara sa se legitimeze a controlat masina si s-a legat de faptul ca aveam doar un singur triunghi reflectorizant in loc de doi si ca soferul nu avea centura de siguranta. S-a uitat la prietena soferului si a spus ca ne da doar un averisment deoarece avem noroc , ca fata e asa de draguta. Tin sa precizez ca in procesul verbal in loc sa scrie adevaratul nr. de inmatriculare a masinii de politie locale el a scris un nr de inm. care incepe cu MAI....... Iar eu am o fotografie care sa demonstreze ca nu e adevarat.Si in procesul verbal nu scrie nicaieri numele politistului. Asta nu e tot.... Cand ne-am intors la cabana am mancat si am inceput sa ne pregatim acasa. Eram in poarta cand vine iarasi aceasi patrula de politie si ne intreaba ca unde e baiatul smecher care facea poze.... Baiatul a iesit la poarta si politistii au cerut B.I. Baiatul a intrebat ca acum de ce le trebuie iar... Politistii spunand ca doar ca sa-l legitimeze. El dadandule B.I., politistul a inceput sa completeze un proces verbal . Baiatul a intrebat ca de ce completeaza procesul verbal. Politistul a raspuns "N-ai tu teraba" La final a dat prietenului sa semneze. Prietenul a spus ca nu-l semneaza inainte sa-l citeasca , deoarece el nu gresise cu nimic. Politistul a spus ca il citeste el. Scria in proces ca baiatul beat fiind a facut circ pe domeniul public....ceea ce nu e adevarat si am martori care poate sa confirme acest lucru....atat vecinii vreo 4 persoane , cat si prietenii vreo 5 persoane. Politistul la mentiuni a scris cu mana lui ca el este de acord cu acuzatiile aduse....si cand i-a spus ca sa scrie acolo ca nu-i deacord si atunci semneza, el a ridicat geamul masinii si a plecat , spunandu-mi ca voi primii amenda prin posta. Spuneti-mi sincer cum e posibil asa ceva? Si tin sa precizez ca nu eram nici unul beat.... e adevarat ca am baut o bere, dar atat.X-( #-o :sorry: