Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... pot sa contest un pv
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

pot sa contest un pv

am fost oprit in trafic dupa ce la 100 de metri in spate nu am acordat prioritate de trecere unor pietoni, mi s-a facut un pv in care mi s-a dat o amenda de 300 de lei si suspendarea permisului p 30 de zile. asta s-a intamplat in data de 22.feb.2013 (22.02.2013), dar in pv agentul a gresit si a scris 22.03.2013....pot sa contest pv pe baza acestei greseli? si am vre-o sansa sa castig? cum trebuie sa procedez?
Cine a intocmit procesul verbal, politia locala sau politia rutiera?
politia rutiera
sunt Stan Patitu' , cu permisul luat pentru neacordare de prioritate , daca exista filmare , nu poti face nimic !!!
referitor la data trecuta gresit ....
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Avand o problema similara, adica o amenda pe care l-am semnat ca sunt de acord, si cand a vazut avocatul firmei, a spus s-al contest deoarece era completat gresit. La mine a gresit doar o litera la nume. In loc de H a scris M. Si am castigat. Mai spusese avocatul ca exista o lege care spune ca orice pv completat incorect isi pierde valabilitatea.
ladybry, utilizator