Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces Verbal - completat eronat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces Verbal - completat eronat

Buna ziua,

Am primit o amenda in trafic si mi-a fost retinut permisul de conducere pentru neacordare de prioritate pietonului aflat in traversare.

In procesul verbal agentul de politie nu si-a completat numele corect, numele sau fiind *** Alexandru, iar el a scris doar *** Alex.

Pe langa acest lucru in procesul verbal a fost scris faptul ca eu circulam pe banda a doua, eu circuland pe banda intai, fapt ce poate fi demonstrat pe filmarea de pe aparatul masinii de politie.

Considerati ca aceste doua motive imi sunt de folos in cazul castigarii unei eventuale contestatii ?

Multumesc
Aspectele mentionate nu constituie temei legal pentru anulare PV contraventie
Cu motivele invocate aveti sanse minime de castig.
Presupun ca pietonul traversa printr-un loc permis. In functie de conditiile reale in care a avut loc accidentul (viteza de deplasare a autoturismului, locul in care se afla autoturismul in momentul in care pietonul s-a angajat in traversare, etc., etc.,) s-ar putea sa aveti sanse de castig.