avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Activitate mimi2013

Activitate mimi2013

Buna!
Ma intrebam daca stie cineva daca este posibil sa faci un contract de vanzare cumparare pt un apartament fara sa mergi la notar? Precizez ca apartamentul nu este intabulat pe actualii proprietari si nu intentionez nici eu sa il intabulez(nu e posibil momentan). As dori sa stiu daca putem face un contract de vanzare cumparare intre noi doar cu martori si daca e valabil?(Vanzatorii sunt parintii mei)
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Executare silita asociat firma
Multumesc mult pentru ajutor!
Răspuns la discuția Executare silita asociat firma
Buna! multumesc mult pentru raspunsuri. In contractul de imprumut apare faptul ca mama mea este "Garant per aval" si ca "Biletul la ordin emis in alb de catre imprumutant si avalizat de catre Garantii per aval in nume propriu, impreuna cu sotii/sotiile acestora stipulat fara protest si cu scadenta la vedere." DAr nu se spune nimic de venitur persoale sau bunuri mobiliare personale. Asta inseamana ca pot sa ii ia apartamanetul? Dar daca(pt ca tot ce au ei e uncontract de vanzare cumparare- ap e intabulat inca pe fostii proprietari) imi fac parintii mie un contract de Vanzare-cumparare ca sa nu mai fie pe numele lor? Ar salva situatia?
Buna! Poate maputeti ajuta cu un raspuns sau un sfat:
In 2008 am avut o firma (SRL) pe care asociati erau mama si soacra mea. Am contractat atunci un credit in valoare de 12000E care a fost garantat cu un bilet la ordin semnat de mama mea. Ulterior, datorita crizei afacerea incet incet a murit, nu am mai avut bani sa platim ratele si banca a trecut la executarea silita a creditului.Firma apare la ORC ca fiind " ïn lichidare"pt ca nu am ami depus bilantul.
Astazi, mama mea a primit o citatie de la un executor judecatoresc cum ca are de platit in termen de 5 zile cheltuieli de executare silita(foarte mari). Mama mea e in prezent somera si apartamentul in care sta nu este intabulat pe numele ei(are doar contract de vanzare cumparare fara intabulare la notar). Alte bunuri nu detine. Imi puteti spune ce se va intampla daca nu plateste? La ce sa ne asteptam? Ce putem face?

Multumesc mult!