Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare cumparare fara notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare cumparare fara notar

Buna!
Ma intrebam daca stie cineva daca este posibil sa faci un contract de vanzare cumparare pt un apartament fara sa mergi la notar? Precizez ca apartamentul nu este intabulat pe actualii proprietari si nu intentionez nici eu sa il intabulez(nu e posibil momentan). As dori sa stiu daca putem face un contract de vanzare cumparare intre noi doar cu martori si daca e valabil?(Vanzatorii sunt parintii mei)
Multumesc mult!
Instrainarea legala a unui bun imobil se poate face doar printr-un inscris autentic la notar.
Scopul acestei prevederi legale este tocmai interesul statului de a asigura siguranta circuitului civil, de a cunoaste publicul cine este proprietar, de a nu se frauda legea.