Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Intabulare teren extravilan cumparat pe baza de ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Intabulare teren extravilan cumparat pe baza de contract v-c autentic

Se poate face intabulare directa pe cumparatori sau mostenitori ai acestora?
Este vorba de un teren extravilan (pentru care exista TP) cumparat in nov. 2001 pe baza de contract autentic de vanzare-cumparare incheiat la un birou notarial (in acelasi act se face si dezmembrarea imobilului: terenul cumparat are suprafata de 2/3 din cel inscris pe TP, avand atasat si un proiect de parcelare, iar pe TP s-a facul mentiunea partii instrainate).
La momentul respectiv cumparatorii au fost parintii mei (cote egale), intre timp mama a decedat, eu devenind coproprietar prin succesiune. Terenul nu a fost intabulat in CF, acum vrem sa il vindem dar este necesara intai intabularea. Inginerul topograf pe care l-am consultat mi-a spus ca este necesar mai intai intabularea pe vechii proprietari, care i-au vandut terenul parintilor mei (pe contract figureaza la vanzatori 8 persoane, 7 frati si mama acestora, intretimp decedata) si abia dupa aceea intabularea pe noi, actualii proprietari si mi-a dat declaratii pentru solicitarea documentatiei cadastrale si pentru cei 8 vanzatori, declaratii in care acestia sustin ca nu au instrainat imobilul - paradox. Inginerul sustine ca abia dupa ce terenul va fi intabulat pe ei, vom putea sa facem si noi intabularea
Daca exista un contract de vanzare-cumparare autentic, nu se poate intabula direct pe noi (urmand procedura de intocmire a documentatiei, harti cadastrale, etc), care ar fi calea directa si legala de urmat?
user_me, utilizator
Din cele expuse de dvs rezulta ca la momentul achizitiei terenului vanzatorii nu detineau intabulat bunul,astfel incat acum cand dvs doriti sa vindeti,in fapt nu sunteti notati la OCPI in calitate de proprietari ai terenului
Pentru solutionare va revine dreptul sa desfasurati demersuri pentru intabularea terenului de catre vanzatori fie amiabil fie in instanta
Da, asa este. Terenul nu a fost intabulat in momentul vanzarii in 2001 (e mentionat lucrul acesta si in contractul de vanzare-cumparare) si nici nu au facut atunci demersurile in acest scop, desi probabil ar fi fost mai simplu, fiind facut si proiectul topografic pentru parcelare.
Sa inteleg deci ca nu putem sa facem intabularea direct pe noi, trebuie mai intai intabulat pe ei, apoi de facut un alt contract de vanzare-cumparare, si apoi inscrierea noastra in CF? Asta inseamna nu doar timp dublu ci si cheltuieli suplimentare :(
Contractul de vanzare-cumparare ramane valabil
OK, merci pt informatii
user_me a scris:

trebuie mai intai intabulat pe ei, apoi de facut un alt contract de vanzare-cumparare, si apoi inscrierea noastra in CF

... :-/ si totusi e o contradictie pentru care trebuie sa le dau dreptate vanzatorilor care sunt reticenti in a semna declaratia. Cum sa completeze ei o cerere de receptie si inscriere si mai ales declaratia in care trebuie sa sustina sub semnatura ca nu au instrainat imobilul din moment ce exista un contract autentic de vanzare-cumparare intocmit de notar. O asemenea declaratie ar fi un fals in declaratii Ceva nu e logic in procedura care ni se cere