avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1208 soluții astăzi
Forum Activitate lanfrancom

Activitate lanfrancom

buna seara.de cand sunt in italia din mai 2007 nu am munca si nu muncesc nici la ora actuala.griji imi fac ptr ca nu as vrea sa fiu condamnata de catre statul Roman in cazul in care fiicele imi vor inainta proces penal ptr plata pensiei neplatita.fiicele mele pana in prezen nu mi-au inaintat proces si nici plangere penala,d-voastra a-ti spus ca nu voi pati nimik ptr ca nu am cum sa le platesc.legea romana cred ca ma va sili la plata sau cum va decurge ,as vrea o lamurire din partea d-voastra.cu stima multumesc ptr raspuns

in anii 2005 -2007 am lucrat in romania ca femeie de serviciu dar din 2007 nu mai am munca
As vrea sa va informez ca in scurt timp,eu voi avea citadinanta Italiana,iar atunci ce se va intampla?
Statul Roman imi poate face ceva in cazul in care eu nu pot plati acesta restanta?
ce se va intampla?
Daca eu nu voi plati restanta,statul Roman ma poate condamna?
Daca eu voi fi cetateanca italiana atunci ce se va intampla ?in cazul in care statul Roman ma vor condamna?
As vrea sa va spun ca in Italia daca eu nu am nici un venit,nu pot plati ptr ca nu am nici un venit si nu pot plati aceasta restanta,si faptul e ca nu-i munca in Italia.
Va rog din suflet sa imi raspundeti ,multumesc si sunt in asteptare de un raspuns din partea dv.
Cu stima si respect pt dv.

buna.
As vrea sa stiu care este salariul minim pe economie actual, ptr ca in ultimi 2 anii lucram ca femeie de serviu in hotel.As vrea sa stiu daca acest 16.5 % din venitul minim pe economie,
cum trebuie calcul, ptr ca fiecare munca are salariul sau nu conteaza ci se va calcula la salariul actual pe economie ptr ca nu inteleg,si as vrea o lamurire.Aceasta plata cine o va hotara judecatorul si in baze de cum va decide,apoi eu voi treb sa platesc toata suma odata sau pot plati esalonat,te rog un raspun,multumesc.
multumesc inca odata pt raspunsurile date ...
buna,
nu ca ma pang dar asta-i purul adevar ca nu am gasit de munca,am incercat dar nu am gasit si sincer iti spun nu imi convine ca sunt in aceasta situatie,si sunt intretinuta de sotul meu ptr ca are el munca,mie nu mia placut sa fiu intetinuta niciodata ci am avut persoane care le-am intretinut,atata tot.Eu in italia sunt dezocupata din 2007 pana astazi 2013 am certificat ptr ca sunt dezocupata si stiu ca statul nu imi da nici un venit ,multumesc ptr raspuns

buna seara.
In hotar. de divort scrie ca eu treb sa platesc lunar,in cuantum de 33 la suta din salar minim pe economie deci 16,50 ptr fiecare in parte conform art 42 alin.3 cod fam.
Din 2004 am platit pana in 2007 am platit aceasta suma pt fiicele mele in fiecare luna care era de 1.000.000 lei.
La ora actuala fiica cea mare are 19 ani este casatorita si are un copil iar cealalta are 17 ani si este inca la scoala.
In 2007 m-am trasperit in Italia si sunt resident in Italia, si sunt casatorita in italia cu un italian si am un copilas de 5 ani.
Din 2007 nu reusesc sa trimit bani in Romania ptr pensia alimentara ptr fiicele mele,ptr ca nu am gasit munca si eu figurez in italia fara ocupatie am certificat si figurez dezocupata.
Din 2004 pana astazi eu figurez in italia dezocupata,asta inseamna ca nu am niciun venit.
In aceste zile fetele mele ma ameninta si imi aduc la cunostinta ca ma vor da in judecata ptr a la plati pensia alimentare,si eu sinceramente nu stiu cum sa fac cum pot rezolva aceasta mare dificulta.Si cu stiti bine cum e criza de munca in Romania asa-i si in Italia o criza mare si nu se gaseste de munca si ma gasesc in dificultate mare da-ti un raspuns pt ca ma preocup ptr ca am acest copilas de 5 ani si viata este grea.Sunt in cautare de un raspuns legal ,corect si onest.vreau sa imi raspunda o persoana pregatita in aceasta materie.va multumesc si ajutati-ma
buna,
va rog frumos ,sa-mi explice cineva referitor la intrebarile pe care le am de spus apoi voi vrea un raspuns corect si onest.
ptr inceput as vrea sa va povestesc un pic viata mea si prin ce am trecut si prin ce trec dupa ce am divortat de fostul sot.voi incepe a va spune ca m-am casatorit cand aveam varsta de 18 ani dupa un an s-a nascut prima mea fiica care acum are varsta de 20 ani,viata mea si casnicia cu fostul sot nu a functionat din prima zi de cand ne-am casatorit si asa a decurs casnicia mea cu sotul meu in acesti ani a fost un calvar in sensul ca am fost batuta si mi-a adus multe injurii,si multe cuvinte urate ca nu le pot spune in fine asa am mer inainte casatoria mea cu sotul meu pana cand am decis sa divortiez de el.intre timp peste 2 ani am nscut si a doua fiica care la ora actuale are varsta de 18 ani dar nu a schimbat nimic casatoria mea cu sotul meu aceiasi viata plina de cuvinte urate si multe batai si cate si mai cate,la certurile nosastre participau fiicele mele,fosta soacra si fost cumnata.cand m-am casatorit sotul meu a decis sa traim cu mama lui si cu sora lui mai mica asa ca intr-o casa traiam aproape 6 persoane dar nu asta-i era ptr mine o problema ptr ca eu m-am comportat inpecabil cu toti familiari din partea sotului meu.Asa casnicia mea a mers inainte cam 12 ani o viata dificila de trait am stat si am suferit ptr ca am spus mereu stau cu sotul meu ptr ca nu vroiam sa vada fetitele mele si sa sufere despartirea noastra dar dupa acesti 12 ani am zis gata ptr ca nu mai putea suporta toate astea umiliati si bataile date de sotul meu,eram obosita si am inceput divortul in anul 2004.Dar acum vreau sa va spun ce persoana era fostul meu sot nu-i placea munca,ii placeau femeile,ii placea sa bea si apoi dupa toate aste era si bataus in toti acesti ani am vazut un calvar imens.In acesti ani am lucrat si am mantenut toata familia chiar si pe mama si sora lui adica traiam 6 persoane cu salariul meu ptr ca a lui nu-i placea munca si eu eram costreta a munci ptr astfel nu puteam trai.In 2004 octombrie am divortiat de fostul sot si fetele mele le-a obtinut el si eu a trebuit sa le platesc pensia alimentara ptr fetele mele.In fine din octombrie 2004 pana la sfarsitul anului 2007 am platit acest contribut ptr fetele mele.In acesti ani a fost un calvar ptr ca chiar daca m-am despartit si am platit aceasta pensie alimentara am fost mereu tratata rau din partea familiei fostului sot si chiar si de ficele mele urat din partea lor dar am acceptat totul ptr ca imi iubeam si imi iubesc fiicele dar asta-i viata.In toti acesti ani am trait in suferinta si am suferit mult pt dupa toti acesti ani am multa dezamagire in suflet si sunt o mama suferente ptr ca fiicele mele nu ma vor si nu ma respect si imi vb cate si mai cate aducandu-mi si spunandu-mi ca nu am fost o mama buna si ca le-am abandonat si ca nu voi fi o mama buna niciodata ,dar eu ca mama am perdonat fiicele mele si le iubesc indiferent de ce parere au ele despre mine.Fiicele meu se comporta asa cu mine pt ca ei toti,toata familia fostului sot le invatat si le-au educat sa ma urasca si sa se comporte urat cu mine,ca apoi zicandu-le mereu ca le-am abandonat dar nu a fost ptr ca cand am divortat judecatorarea a intrebat pe fiica mea cea mare,ca in acel an avea varsta de 10 ani iar cea mica 8 ani cea mare a decis sa stea cu fostul sot si atunci judecatoare a decis ca amandoua sa se incuvinteze sotului.In toti acesti ani fetele mele m-au urat cum si la ora actuala,vorbesc cu mine dar nu au acea dragoste de mama,eu in toti ani le-am cautat si le-am iubit si dorul,durerea si iubirea lor mi-au lipsit mult,foarte mult.In fine in anul 2006 am cunoscut actualul meu sot si el a decis ca in in 2007 sa venit in Italia si sa incepem o viata de familie impreuna,sotul actual este italian.In fine in ianuarie 2008 a venit pe lume copilasul nostru adica ptr mine al treilea fiu.De cand sunt in italia din mai 2007 pana in prezen 2013 februarie eu nu am munci si nu am avut niciun profit am trait mereu cu ceea ce a castigat sotul meu actual,deci noi trei eu sotul meu si fiiul meu care acum are varsta de 5 ani noi traim din salariul sotului.Un fapt este ca munca pe care o are sotul meu nu este ca castiga foarte mult el face copertine de soare dar in italia aceasta munca nu e ca castigi mult cand e munca se munceste iar cand nu-i munca nu munceste dar reusit sa ducem o viata cat de decenta pana in prezen nu stiu de acum incolo cum va fi ptr crza asa mare este in tot globul dar speranta moare ultima.Ce pot spune eu am platit acea pensie alimentara pt fetitele mele din octombrie 2004 pana in octombrie 2007,dar din 2007 octombrie pana anul acesta 2013 februarie nu am mai platit ptr ca nu am avut munca si nu am mai muncit,eu depind de sotul meu actual si traiesc in italia.sunt casatorita aici in italia si traiesc cu sotul si cu fiiul meu iar fetele mele traiesc in romania cu fostul sot.Acum de cam jumatate de an fostul sot si fetele mele in aduc la cunostinta ca daca eu nu le platesc pensia alimentara ma vor da in judecat si ca imi vor face o scrisoare in italia pt ca nu de dau dreptul.Eu vreau sa le dau acesti bani care de fapt au dreptul dar daca eu nu muncesc si nu am un profit cum pot sa le platesc.Ceea ce vreau sa stiu este ca daca eu nu am munca si nici un profit, legea romana imi va putea face ceva in sensul ca treb sa le platesc obligat sau ramane asa sa nu platesc aceea pensie alimentara,as vrea un raspuns.... Ceea ce nu am spus este ca cand am terminat divortul eu am treb sa platesc 33 la suta din salariul minim care era in acel an si eu trebuia sa platesc 1.000.000 lei dar in anii eu le trimiteam chiar si 1.200.000. In fine am ajuns la un acord cu actualul meu sot si am decis ca acesti 1.000.000 lei sa-i impart in 3 parti egale ptr ca am 3 copii acuma si eu cred ca am facut bine impartind acesti bani in 3 parti egale pt ca ei 3 sunt copii miei.Acum as vrea o parere din partea voastra si daca pot face acest lucru si daca-i corect contul meu ptr fii miei.dar vreau sa precijez ca eu nu muncesc si nu am nici un profit si ca depind de sotul meu actual.Legea romana cat si cea italiana ma pot obliga a plati aceasta pensie alimentara daca eu nu muncesc si nu am nici un profit....eu vreau sa trimit un pic cate un pic banisorii fiicelor mele dar cum stiti daca sotul meu are munca sunt bani daca nu-i munca nu sunt bani nici ptr noi 3.Ce sfat imi puteti da si cum pot rezolva aceasta situatie si daca legea romana cat si cea italiana imi pot face ceva in cazul in care eu nu platesc acest contribut fetelor mele.sotul meu actual vrea ca eu sa le trimit acest bani dar calculul lam facut ca acaest 1.000.000 lei sa-i impart in trei parti egale pt ca el ma va ajuta sa trimit incetul cu incetul acei bani care datorez fiicelor mele,dar vreau sa spun ca fiicele mele nu sunt de acord de cum am decis eu si cum vreau sa fac in prezent...ce suneti fac bine sau cum trebuie sa fac ca sa scapt limpede din aceasta situatione dificile....va multumesc si astept un raspuns din partea voastra si cum trebuie sa fac pt ca sunt in dificultate mare multumesc mult....