avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate drepturi

Activitate drepturi

buna ziua ,doresc sa discut cu cineva despre o speta .:uite despre ce este vorba ...platesc pensie de intretinere (alimentara )pentru un copil rezultat din afara casatoriei,care este minor, .Mama acestuia ,de cite ori banuieste ca s-a marit salariul meu ,ma cheama in judecata pt. recalculare pensie .Stiu ca potrivit articolului 529.cod.c. ,pensia de intretinere se calculeaza ...PINA LA ...1/4 din venit in cazul meu[ pt ca mai am 2 copii in intretinere ,din casatorie ].intrebarea mea este :Pot eu sa depun o INTIMPINARE la tribunal,prin care sa solicit sa NU se mai mareasca pensia de intretinere ,deorece textul de lege permite ,,PINA LA ''.....si de asemenea sa expun situatia mea financiara care nu este prea buna .In urma cu 6 ani am achizitionat un credit de la banca ,in franci elvetieni ,rata s-a dublat ,abia reusesc sa platesc rata lunara , plus alte cheltuieli cu intretinerea si cresterea celor doi copii.Mentionez ca sunt bugetar ,lucrez intr-o institutie publica ,iar aici salariile sunt cum sunt .Va multumesc anticipat si astept raspunsurile dv.,mai ales ca pe 14.03.20013, sunt chemat in instanta pt recalcularea pensiei de intretinere........M a intereseaza dac ma pot folosi de acest text de lege ......PINA LA ....si daca se poate si cum sa formulez aceasta intimpinare ...