avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate Delia-t

Activitate Delia-t

-zillele de concediu corespunzatoare (din septembrie pana acum)....?!?!?
- partea proportionala din al 13-lea salar( daca mai exista)...
O altă nelămurire pe această temă :
Odată cu lichidarea c.i.m. îmi revin drepturi bănești? Precizez că salariul l-am primit integral până la desfacerea c.i.m.
Mulțumesc pt gândurile bune.
Adevărul e că situația familiară nu mi-a permis continuarea serviciului, schimbându-ne reședința, dar nu-mi pare rău. O usă închisă întotdeauna va deschide o altă ușă.
Trăim cu speranța de mai bine,
D-ne ajută!
Stimate "Tarzan", exista si alte idealuri mai marete in viatza ca un amarat post de profesor... Si pt 10 milioane pe luna, dupa 5 ani de facultate si 2 de master....nu mai stau.

Mai bine stau acasa cu burta la soare, si beneficiez de "mizeria" de somaj ce ni se plateste...
Cred ca suntem ultima tara din UE la capitolul ajutor social....sa le fie rusine politicienilor si hotilor din conducerea tarii !!!! Ei daca ar intra in somaj aceeasi suma le-ar perteni? Ar putea mai marii tarii sa traiasca cu 100 de Euro pe luna? nu mai continui, caci imi fac sange rau.

Noroc ca mai exista si oameni cu suflet in tara asta, ca si cei de aici din forum de exemplu, care se ostenesc sa ne lamureasca noua, neputinciosilor si nestitutorilor cum au tocmit "nemernicii" legile acestei tari, cum isi bat joc de clasa muncitoare....

Numai bine, si sanatate, ca-i mai buna ca toate:">
Inteleg. Multumesc pt precizare.
Deci in situatia data ce m-ati sfatui sa fac ca sa pot beneficia de indemnizatie?
Un alt contract temporal pt o luna de zile ar fi suficient sa pot intra in drepturile pt indemnizatie?
Mulțumesc mult pt răspunsuri.=D>
Deci soluția ar fi să mă angajez pt min. o lună să pot beneficia de șomaj.
E ciudat:sorry::sorry:, nu, că după aproape 10 ani de vechime să nu pot beneficia de un amărât de șomaj....
Eu am citit că în cazul în care mi-am depus demisia pt a putea căuta un alt loc de muncă, se poate primi șomajul....dar nu înțeleg de ce articolul 55 lit B împiedică acest lucru....
Mulțumesc Freelis.

Deci am 12 luni la dispoziție totuși să pot depună cererea?
Așa știam și eu, Tarzan n-o fi bine informat atunci?
Da, văd că sunt rău informată.:O

"În temeiul articolului 55 litera B din codul muncii"...., mi-a încetat contractul i.m.

Deci înseamnă că nu mai pot beneficia de șomaj în condițiile date?
Să nu mă mai stresez cu depunerea dosarului?

Merci
Aș căuta stimate " Tarzan....", dar momentan nu mă aflu în localitatea de reședință.
Oricum, nu-i așa grabă mare.
Am înțeles că am la dispoziție 12 luni pt depunerea cererii pt șomaj de la încetarea contractului....
Aveți dreptate. Mă interesez și revin cât de curând cu răspunsul exact. Multumesc