avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație șomaj si termenul de depunere a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație șomaj si termenul de depunere a actelor pentru obtinere

Bună ziua,
Aș vrea să știu dcă am dreptul și pt câte luni la indemnizația de șomaj:
Sunt angajată la aceeași instituție din Septembrie 2000 până în luna Februarie a acestui an, dar am avut 3 ani concediu fără plată pt. Studii, din Septembrie 2009 până în Septembrie 2012. Mi-am încheiat contractul la cererea mea.
Și încă o întrebare: actele trebuiesc depuse personal, sau aș putea împuternici un familiar?

Mulțumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Delia-t , utilizator 10:36, 6 Martie 2013
Delia-t a scris:

Mi-am încheiat contractul la cererea mea.




Contractul a fost incheiat prin demisie sau.....?
Presupun că da. Am fost profesoară titulară, dar acum îmi caut un alt loc de muncă.
Am făcut o cerere de renunțare la post.
Presupunerile nu duc la solutionarea unei probleme , in principiu ... trebuie sa ne spuneti exact care este articolul in baza caruia a incetat c.i.m. ...uitati-va pe decizia de incetare a c.i.m.
Aveți dreptate. Mă interesez și revin cât de curând cu răspunsul exact. Multumesc
Delia-t a scris:

. Mă interesez și revin cât de curând cu răspunsul exact.



Cum sa va interesati? Nu aveti decizia la dvs? La semnarea desfacerii contractuli vi s-a inmanat o hartie care este de fapt DECIZIA. Nu e nevoie sa va interesati,cautati prin geanta sau pe unde ati pus acel document si vedeti ce scrie.

Alte discuții în legătură

Conditii acordare somaj in cazul inchiderii cim de comun acord Siani Siani Fiti amabili si lamuriti-ma intr-o anume privinta: am o vechime de un an de zile la firma la care lucrez momentan si as vrea sa schimb acest loc de munca, ... (vezi toată discuția)
(abuz in serviciu). in ce conditii pot beneficia de somaj? alexiaelena alexiaelena Daca dupa 4 ani si 3 luni iti dai demisia iar in uratoarele 6 luni iti gasesti un loc de munca pe o periada de determinata de 1 luna sau 3 luni si ti se ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa demisie cukrasz_kata cukrasz_kata Buna ziua, contractul meu de munca a incetat conform articolului 55 b in data de 4 februarie.Inrebarea mea este : pot solicita ajutor de somaj daca in ... (vezi toată discuția)