Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație șomaj si termenul de depunere a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație șomaj si termenul de depunere a actelor pentru obtinere

Bună ziua,
Aș vrea să știu dcă am dreptul și pt câte luni la indemnizația de șomaj:
Sunt angajată la aceeași instituție din Septembrie 2000 până în luna Februarie a acestui an, dar am avut 3 ani concediu fără plată pt. Studii, din Septembrie 2009 până în Septembrie 2012. Mi-am încheiat contractul la cererea mea.
Și încă o întrebare: actele trebuiesc depuse personal, sau aș putea împuternici un familiar?

Mulțumesc anticipat
Delia-t a scris:

Mi-am încheiat contractul la cererea mea.

Contractul a fost incheiat prin demisie sau.....?
Presupun că da. Am fost profesoară titulară, dar acum îmi caut un alt loc de muncă.
Am făcut o cerere de renunțare la post.
Presupunerile nu duc la solutionarea unei probleme , in principiu ... trebuie sa ne spuneti exact care este articolul in baza caruia a incetat c.i.m. ...uitati-va pe decizia de incetare a c.i.m.
Aveți dreptate. Mă interesez și revin cât de curând cu răspunsul exact. Multumesc
Delia-t a scris:

. Mă interesez și revin cât de curând cu răspunsul exact.

Cum sa va interesati? Nu aveti decizia la dvs? La semnarea desfacerii contractuli vi s-a inmanat o hartie care este de fapt DECIZIA. Nu e nevoie sa va interesati,cautati prin geanta sau pe unde ati pus acel document si vedeti ce scrie.