avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1125 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conditii acordare somaj in cazul inchiderii cim de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conditii acordare somaj in cazul inchiderii cim de comun acord

Fiti amabili si lamuriti-ma intr-o anume privinta: am o vechime de un an de zile la firma la care lucrez momentan si as vrea sa schimb acest loc de munca, chiar daca asta inseamna sa stau acasa o perioada.Intrebarea este daca se acorda ajutor de somaj in cazul inchiderii c.i.m. de comun acord cu angajatorul.

Am vazut cazuri in care pe decizie era invocat art.55 lit.b, dar angajatul a depus demisie anterior.Este corect asa?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:10, 3 Aprilie 2011
La incetarea contractului de munca din initiativa angajatul nu se beneficiaza de masuri de combatere a somajului.

Este corect, art 55b spune: ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea.
Siani a scris:

Fiti amabili si lamuriti-ma intr-o anume privinta: am o vechime de un an de zile la firma la care lucrez momentan si as vrea sa schimb acest loc de munca, chiar daca asta inseamna sa stau acasa o perioada.Intrebarea este daca se acorda ajutor de somaj in cazul inchiderii c.i.m. de comun acord cu angajatorul.

Am vazut cazuri in care pe decizie era invocat art.55 lit.b, dar angajatul a depus demisie anterior.Este corect asa?


Foarte multi angajati si angajatori fac confuzie intre demisie si incetarea c.i.m. cu acordul partilor. In ambele cazuri de incetare, salariatul nu beneficiaza de somaj intrucat nu indeplineste una din conditiile prevazute de Legea nr.76/2002 referitoare la acordarea indemnizatiei de somaj, si anume: incetarea raporturilor juridice de munca din motive neimputabile salariatului.
Beneficiati de somaj doar daca contractul individuala de munca a incetat din motive ce nu tin de persoana salariatului. In caz de demisie sau de incetare a CIM prin acordul partilor nu veti beneficia de somaj.
Am si eu o intrebare si v-asi foarte recunoscatoare daca mi-at putea raspunde . Am lucrad in urma cu 5 ani la o firna care a fost declarata falimentare , eu la data respectiva eream in concediu ingrijire copil pana la 2 ai m-am re angajat doar la un an dupa terminarea concediului de ingrijire copil , monentan sunt angajata de 9 luni , vreau sa stiu daca am dreptul la indemnizatie de somaj in momentu de fata . Mii de multumiri
Trebuie sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.
Inaintea celor 9 luni erati in CIC?

Alte discuții în legătură

Sarcina pe perioada ctr munca determinat silviamaria79 silviamaria79 Buna ziua!Ma puteti ajuta cu un raspuns la urmatoarea problema? Sunt angajata pe \"perioada determinata pana la revenirea titularului din CIC\" - concediu ... (vezi toată discuția)
Conditii somaj papillon papillon Se poate obtine somaj ca urmare a expirarii unui contract de munca pe perioada determinata daca exista contributia de 12 din 24 luni cotizate? Multumesc! (vezi toată discuția)
Somaj dupa cic si concediu medical annapop111 annapop111 Buna ziua, Sunt in concediu de ingrijire copil pe perioada de 2 ani, concediu care expira in 22 februarie 2014; firma la care sunt angajata este in ... (vezi toată discuția)