avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditii somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditii somaj

Se poate obtine somaj ca urmare a expirarii unui contract de munca pe perioada determinata daca exista contributia de 12 din 24 luni cotizate?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Mascutza , utilizator 13:17, 22 Martie 2012
Conform L nr 76/2002,beneficiaza de somaj,in situatia in care CIM a incetat din motive ce nu tin de angajat.
Demisia ,incetare CIM prin acordul partilor,nu conduc la acordare alocatie de somaj
Pentru beneficiere alocatie de somasj sunt necesare stagiu de cotizare de minim 12 luni in ultimile 24 luni premergatoare,conform art 17 alin 1 raportat la art 34 L nr 76 /2002
Puteti beneficia de somaj daca a-ti avut venit pe ultimele 12 luni si contractul de munca a incetat din motive neimputabile angajatului.
Ultima modificare: Luni, 7 Septembrie 2009
Raluca Nicolaescu, Consilier juridic
Pentru a putea beneficia de somaj, trebuie ca CIM sa inceteze din motive neimputabile salariatului (in cazul incetarii CIM pe perioada determinata, la termenul stabilit prin contract se indeplineste aceasta conditie legala) si sa fi muncit minim 12 luni din ultimele 24 de luni.
In cazul prezentat de dvs. se va obtine indemnizatia de somaj.
si in plus.... acel CIM pe durata determinata sa fi fost cu program de 8 ore !
Multumesc pentru raspunsuri si revin cu intrebari!;)
1) Daca CIM este incheiat pe o perioada nederminata se poate printr-un act aditional la CIM sa se treca la o perioada determinata, pt ca as dori sa cer asta angajatorului cand semnez aditionalul pt diminuarea salariului?
2)In actul aditional la punctul b) scrie "determinata, de........pe perioada cuprinsa intre data de .....si data de ......", ideea este ca la terminarea acestei perioade as dori sa trec in somaj(din pacate unii patroni nu doresc sa trimita in somaj salariatii prefera sa-i forteze cu demisia, intr-un fel au si ei dreptate) :sorry:. Intrebarea este daca trebuie completat spatiul gol "determinata, de........pe perioada", pt ca nu as dori sa fie un element care sa faca imposibila obtinerea somajului? Ma gandesc ca e un spatiu pt proba?
3)In cazul incetarii CIM cu perioada determinata se acorda imediat somaj sau trebuie asteptat o perioada?


Ultima modificare: Miercuri, 9 Septembrie 2009
papillon, utilizator

Alte discuții în legătură

Am sau nu dreptul la somaj? marius_mihai80 marius_mihai80 Buna ziua, As avea si eu o intrebare pentru cine ma poate ajuta: -sunt angajat cu un contract pe perioada determinata, la sfarsitul acestei perioade ... (vezi toată discuția)
Conditii de somaj adrian_chivu2001 adrian_chivu2001 Buna ziua Am semnat un contract de munca pe o perioada determinata in data de 18 decembrie 2014 cu o societate ,urmand sa incep raporturile de munca cu data ... (vezi toată discuția)
Pot sa primesc indemnizatie de somaj? allxxx73 allxxx73 Am lucrat 1 an la un angajator, dupa care am plecat la alta firma. La noua firma, la angajare mi s-a spus ca o sa am contract pe perioada determinata o luna ... (vezi toată discuția)