avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate catargiu_bogdan

Activitate catargiu_bogdan

Buna ziua,
Sunt din Bucuresti si am fost plecat la Iasi in weekend. Mergand catre Iasi, in localitatea Podu Iloaiei, un pieton se afla pe carosabil intre masinile parcate pe banda 1 si masinile care circulau pe banda 2. In momentul in care m-am apropiat, aproximativ la 10 m de trecerea de pietoni, cel care mergea pe partea carosabila (in aceeasi directie de mers ca si mine), a intors capul, eu am trecut de el, si apoi el a trecut strada. De mentionat ca nu a trecut pe trecere, ci la aprox 10 metri inainte de ea. La 1 km am fost oprit de politie si mi s-a suspendat permisul pt 30 de zile + amenda pentru neacordare de prioritate la trecerea cu pietonii. Am incercat sa-i explic d-lui politist ca, comite un abuz pentru ca nici la proba video nu poate demonstra ca omul se afla pe trecere, si m-a luat la misto moment in care nu am mai continuat conversatia. Am mentionat pe procesul verbal ca nu recunosc fapta. Banuiesc ca mizeaza pe faptul ca nu ma voi deplasa din Bucuresti pana la Iasi sa contest contraventi, insa am de gand sa merg pana in panzele albe pentru ca intr-adevar au comis un abuz si nu pot demonstra ce scrie in procesul verbal. Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac si ce sanse am sa mi se faca dreptate.

Multumesc