avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate ypohs

Activitate ypohs

Răspuns la discuția Executare silita credit ipotecar
Creditul a fost de 25000eur am platit in timp cam 8000eur iar acum mi-au blocat si contu iar debitul a ajuns la 27000eur . Terenul si cele doua corpuri valoreaza 250000eur , unul din ele C1 cam 80000 pe o suprafata de 150mp
Am un credit cu ipoteca , din cauza problemelor financiare nu am mai putut sa fiu la zi cu rata ramanand restant . Ipoteca este pe un teren de 500mp si doua corpuri C1 si C2 .
Daca se ajunge la executare silita si implicit la licitatie , se poate licita doar unul din corpuri sa spunem C1 si sa raman mai departe proprietar pe C2 ?
Daca da ce si cum pot face asta ?

Va multumesc anticipat pentru ajutor .
Am facut un credit nevoi personale cu ipoteca de 25.000eur in 2008 , am fost cu ratele la zi pana in 2011 dupa care am incetat sa mai platesc , probleme de sanatate si am pierdut si locul de munca , m-am recuperat iar pana in iunie 2012 am acumulat o restanta de 4800 . Din 2012 am reinceput sa platesc 1000eur pe luna , respectiv iunie , iulie , august si sptembrie , iar din octombrie cate 200eur pana in prezent , lucrand sezonier . In februarie 2013 am primit o hotarare executorie si un act cadastral intr-un plic si o citatie sa ma prezint la sediul executorului unde sa ma intalnesc cu firma recuperatoare agreata de banca .
Imobilul ipotecat este proprietatea mamei iar tatal nu a avut cunostinta de aceasta pana nu am primit hotaraea executorie . Se poate invoca dreptul la LOCUINTA DE FAMILIE , pentru a putea intrerupe procedura de executare silita . Doresc sa achit mai departe dupa posibilitai , pe timp de sezon sume mai mari spre achitarea integrala a creditului .
Se poate sa se ajunga la un consens benefic pentru ambele parti ?
Va rog frumos un sfat , o idee care sa ma ajute sa port o discutie la executor .
Daca se poate cat mai deteliat sub ce forma sa port discutia .
Va multumesc anticipat din tot sufletul unui om disperat .
Va multumesc .
Răspuns la discuția executare silita credit ipotecar
Multumesc tuturor pentru sfaturi , dar m-ar interesa ce si cum sa port discutia care sa nu duca la executarea silita a imobilului . Cum pot sa fac sa ajung la o plata reesalonata .

Va multumesc anticipat .
In 2008 am facut un credit de nevoi personale cu ipoteca de 25.000eur ,am fost cu plata ratelor la zi pana in 2011 dupa care am incetat plata ratelor ne mai avand loc de munca si am ramas restant cam cu 4800 eur in luna iunie anul 2012 , dupa care am inceput iar sa platesc cam 1000eur pe luna respectiv iunie , iulie , august , septembrie, iar din octombrie cam 200eur pe luna pana in prezent . Mi-a venit acasa citatie cu Hotarare de executare silita si o suma de 27.000eur ,cu mult mai mare dacat creditul acordat , si am mai primit in plic si un act cadastral . Acum mi-a venit o citatie la executor sa ma prezint in data de 11.03.2013 sa ma prezint la executor impreuna cu firma recuperatoare agreata de banca iar daca nu ma prezint se va trece la executare silita conform art.500 , alin.2 coroborat cu art.411 , alin 3 cpv. Va rog mult un sfat , o idee , sunt disperat , fonduri nu am ca sa-mi permit un avocat . Va multumesc anticipat .