avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate ceramica

Activitate ceramica

doringhent,

Prietena mea care, medic este in aceeasi situatie ca si sotia d-voastra.In perioada 2011-2012 a fost in CIC , dupa 3 luni a trebuit sa faca hartie pentru intrarea in activitate la Colegiul medicilor,dar a ramas in continuare in CIC.La anaf i s-a spus de la ghiseu ca daca plateste impozit pe venit care ar fi problema?!Banuiesc ca nu se pricepea dna respectiva.
Are medic angajat cu mult inainte de 2011.La sfarsitul 1 an de CIC cei de la ASCO au cerut hartie cum ca reia activitate ,nu a stiut cum sa procedeze,a facut o cerere pe proprie raspundere ca doar ea a fost in CIC.In activitate era CMI-ul prin angajatii lui.In fine nimeni nu a zis nimic la acea vreme.
Apoi am mers eu din proprie initiativa sa-i platesc taxa la anaf pt.pensie, iar in decembrie am fost sa intreb la anaf care sunt procedurile.Adica trebuie sa completez ceva sau nu.Prietena mea era plecata din tara si a trebuit sa fac eu demersurile.(Asta pana in sfarsitul lunii cand se intoarce) O functionara mi-a spus ca nu e corect ca nu se poate sa intre in CIC,nu am inteles la fel ca d-voastra.Mi s-a parut o aberatie sa ai un CF dar care nu te diferentiaza de un om care are pf si vinde legume sau orice altceva si ca toate se inregistreaza pe CNP.
Saptamana trecuta a primit de la la pensii o instiintare, pe care de fapt cica curtea de conturi o cere pt.ca ei nu au situatiile in ordine.Eu am mers ieri si am intrebat daca este o nelamurire cu cine trebuie discutat au spus ca la anaf,pensiile nu se mai ocupa de nimic?
Va rog daca ati rezolvat situatia si doriti sa impartasiti si cu mine ,mi-ar fi de folos!
S-au altcineva daca a trecut printr-o situatie asemanatoare!

Multumesc foarte mult!