avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Activitate roxyyana

Activitate roxyyana

Răspuns la discuția concediu de lauzie obligatoriu
Multumesc frumos de raspunsurile prompte si lamuritoare!
Răspuns la discuția concediu de lauzie obligatoriu
Multumesc frumos. M-am lamurit acum!

Daca ma mai puteti ajuta acum cu o rugaminte.. In ce sectiune pot gasi, daca nu se poate raspunde tot aici, cum se intocmeste/calculeaza acest concediu de lauzie, care este demersul in general?!

Multumesc frumos!
Buna ziua,

Doresc sa intocmesc pt o angajata ce a nascut recent ,concediul de lauzie obligatoriu de 42 zile si nu stiu care e demersul?!ce completez?unde si cu documente ma prezint ?!ce trebuie sa calculez?

Multumesc!
Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti cu cateva aspecte legate de situatia in care ma aflu si anume: sunt gravida in luna a 9 urmand sa nasc pe la sfarsitul lunii martie, hotarand in urma unor calcule sa intre tatal in Concediu Crestere Copil timp de 12 luni!

Intrebarea mea este:
"Dupa cat timp poate tatal sa intre in concediul de cresterea copilului de la nasterea copilului?(dupa cele 5 zile de la stat obligatorii si cele 10 ca a urmat si cursul pt ingrijire copil-deci 15 zile sau dupa cele 43 de lauzie ale mamei, desi mama (adica eu) nu vrea sa-si ia acest concediu de lauzie avand contract de munca pe 2 ore si putand ajunge la o intelegere cu angajatorul.(se poate face o declaratie pe propria raspundere catre anagajator ca refuza aceste 43 de zile obligatorii de lauzie?!) si tatal sa-si ia CCC imediat dupa cele 15 zile de la stat sau chiar de la nasterea copilului?!

Ideea este daca este daca exista vreo solutie legala in care mama sa renunte sau sa nu fie obligata la concediul de lauzie si totodata nici angajatorul sa nu fie sanctionat?!


Multumesc frumos!

Cu mare interes astept raspunsul dvs.