avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate tudorc53

Activitate tudorc53

Am achizitionat un atelier mecanic , ce a revenit unui primar prin compensatiile legii 18, , iar terenul apartine primariei , si mi-a fost dat in folosinta pe durata constructiilor .
Acum , primaria a calculat gresit impozitul pe teren si constructii , dupa opinia mea, fara sa tina cont de platile din 2003 pana in prezent , pentru :
- chirii de cladiri pe care le-am achitat in avans , apoi au fost reinchiriate prin licitatii , fara sa mi se restituie chiria platita in avans, fara sa fiu instiintat , fara sa fie o hotarare a consiliului local , care sa-mi parvina si mie , etc..;
- supratafa de teren data in folosire nu a fost niciodata la un nr. de mp asa cum apare pe taxa de impozit , ea in realitate a fost mult mai mica .;
- pe teren sunt doua constructii , una imi apartine cealalta este propitatea unei societati comerciale , care nu a primit instiintare de plata pentru impozite , si pentru ca societatea era condusa de mine , impozitul si taxele comunale mi-au fost mie imputate ca pesoana fizica .
Am solicitat de mai multe ori , prin mesaje e:mail sa se recalculeze va;loare impozitelor din perioada mentionata , tinand cont de cele prezentate , dar nu s-a revizuit nimic . In noiembrie anl tracut 2017 am fost instiintat ca se vor scoate la vanzare cadirile pentru recuperarea impozitului datorat . Nu am primit nici-o confirmare a realizarii licitatiei , dar primesc in februarie 2018 , o SOMATIE , tot prin e:mail prin care trebuie in decurs de 15 zile sa eliberez terenul primariei , sau imi demoleaza RESTURILE DE CLADIRI SI ANEXE . Eu am lasat propietatea constructiilor INTREAGA , cladirile fiind neatinse .
Ce pot sa fac? Am anuntat ca daca se revizuieste calculul impozitului in functie de datele care le au platesc impozitul la zi . Dar nu se doreste , se vrea demolarea constructiilor pentru interesul primariei. Actualul primar este cel de la care am cumparat cladirea atelirului , cu acte notariale .
Ca pensionar platesc impozit pe veniturile realizate din drepturi de autor