avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate DanielaZugravita

Activitate DanielaZugravita

Problema mea este urmatoarea. Am hotarat sa plec din apartamentul in care stateam cu chirie, am vb cu proprietarii, totul parea sa fie in regula. Ne-am intalnit, ca eu sa ma achit de toate cheltuielile, trebuia sa le mai dau banii pt cheltuielile cu intretinerea ( tin sa mentionez ca proprietarii au dorit ca ei sa o plateasca). Totul parea in regula, pana cand am vazut ca reusisera sa imi calculeze in jur de 2000 de lei datorii, plus inca cele pe luna februarie si o saptamana din luna martie ( acestea inca nu se afisasera/ nu se primisera facturile), pe de alta parte aceleasi calcule insa facute de mine, bineinteles cu aceleasi sume nu ajungeau la rezultatul obtinut de ei, din contra, mult mai putin. Ar fi dorit sa le platesc suma de aproximativ 2000 de lei plus sa le ramana garantia platita de mine de 200 de euro. Tin sa mai mentionez ca eu chiria pe fiecare luna am platit-o in suma de 200 de euro, insa in contract se mentioneaza ca eu trebuie sa platesc 500 de lei, eu in 5 luni de zile de cand stau acolo nu am primit nicio copie a acestui contract. Chiria pe fiecare luna am platit-o, insa mai am de achitat la utilitati, lucru pe care am vrut sa il fac, insa mi se cereau bani mai multi si garantia oprita.
Ce as putea sa fac totusi sa platesc doar cat este de platit si nu in plus?Acesti oameni cred ca s-au gandit ca daca au de-a face cu mine (avand doar 20 de ani), pot obtine mai mult. In ziua in care ne-am intalnim sa ma achit de toate cheltuielile, oamenii astia mai ca nu ma lasau sa vorbesc si imi intorceau fiecare cuvant, chiar mi-au spus ca sunt de luat peste picior, in consecinta nici eu nu doresc sa las lucrurile asa si sa le dau mai multi bani fata de ceea ce ar fi trebuit sa achit eu. V-as ruga sa ma ajutati si pe mine cu o solutie, sa imi spuneti ce as putea face, pentru ca sincer mi-e teama de acesti oameni in final sa nu ma faca sa le platesc si mai mult. tin sa mentionez ca doresc sa achit utilitatile dar atat cat fac ele nu atat cat imi cer ei. Proprietarul ma ameninta ca nu vom incheia contractul pana in momentul cand el nu va avea de la mine banii pe care el mi-i cere, in consecinta eu sunt inca buna de plata a chiriei si pe luna martie....cat va mai fi contract pe luna aceasta.