avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate florifs

Activitate florifs

Am si eu o problema mai complicata: bunicul meu a facut in timpul vietii un act prin care unchiul meu devenea mostenitor al casei dupa moartea lui (a bunicului), dar unchiul a murit inaintea bunicului in anul 2001, iar bunicul acum 4 ani. Mentionez ca unchiul are 2 copii si sotia. In situatia aceasta as dori sa stiu daca tatal meu are dreptul la parte din acea casa.

In urma expertizei masinii care este lovita usor in lateral, sotul este anchetat pentru vatamare corporala, celalalt sofer fiind acuzat de ucidere din culpa, lucrurile complicandu-se pentru el si datorita faptului ca a fugit de la locul accidentului.
In situatia aceasta se intocmeste dosar penal soferului sau ii apare in cazier fapta?
Multumesc pentru lamuriri.
Fiecare persoana trebuie sa plateasca pentru deciziile pe care le ia, nu pentru deciziile celor din jur.
Pe mine ma interesa daca te obliga legea sa platesti despagubiri. Parerea mea este ca psihicul acelui care s-a trezit cu un om in fata si la moartea caruia a contribuit involuntar nu-l poate reface nimeni.
Soferul nu era baut.
Masina a iesit bine la inspecta tehnica, e lovita in lateral aripa indoita de la jumatate spre usa si oglinda rupta, nu este lovita in fata. Pietonul probabil s-a speriat si a fugit spre masina. As dori sa stiu daca ati platit cheltuielile inmormantare familiei celui accidentat?
Acum doua saptamani sotul meu a accidentat un pieton care i-a sarit in fata , in incercarea de a traversa printr-un loc nepermis. Pietonul a fost lovit cu partea laterala a masinii indoind aripa dreapta si rupand oglinda apoi a cazut in strada si a fost lovit de a doua masina. In aceasta situatie as dori sa stiu ce ar putea pati sotul meu?