Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de mostenire

Am si eu o problema mai complicata: bunicul meu a facut in timpul vietii un act prin care unchiul meu devenea mostenitor al casei dupa moartea lui (a bunicului), dar unchiul a murit inaintea bunicului in anul 2001, iar bunicul acum 4 ani. Mentionez ca unchiul are 2 copii si sotia. In situatia aceasta as dori sa stiu daca tatal meu are dreptul la parte din acea casa.

are. există o rezervă testamentară peste care nu se poate trece. mă hazardez să spun că are dreptul la jumătate din moștenire, dacă nu mai există alți succesori.