avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate wadafac

Activitate wadafac

Am inteles va multumesc pentru timpul acordat. Oricand aveti nevoie de ajutorul meu dati un mesaj.
Pentru a iesi la munca este nevoie sa imi gasesc singur un angajator sau se v-a ocupa conducerea penitenciarului de acest aspect. Am inteles ca la 3 zile de munca se scade o zi din pedeapsa este adevarat ? Multumesc pentru ajutorul acordat.
Buna ziua,
La varsta de 19 ani am primit o pedeapsa de 10 luni de inchisoare cu suspendare pentru furt. Dupa 2 ani am fost condamnat la 7 ani de inchisoare pentru trafic international de droguri (cannabis). Inca nu expirase condamnarea anterioara.
Acum dosarul se afla la Curtea de Apel pentru a mai reduce din pedeapsa si pentru a dovedii ca trebuie sa beneficiez de injumatatirea pedepsei (art. 16) intrucat am cooperat.
Intrebarea mea catre dumneavoastra este daca exista vreo posibilitate sa execut munca in folosul comunitatii in loc de pedepsa cu inchisoarea in condiitile in care voi primii mult sub 5 ani de inchisoare ? Daca exista vreo sansa as putea dovedii ca sunt apt de munca si mai ales, ca este nevoie de ajutor la primaria comunei unde locuiesc.