avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1375 soluții astăzi
Forum Activitate Sidoniaa

Activitate Sidoniaa

Răspuns la discuția Judecare in lipsa mea!
Va multumesc pentru raspunsurile date! Imi sunt foarte utile!
Răspuns la discuția Judecare in lipsa mea!
Si daca raspund in scris, este corect daca o dau cuiva din familie sa o duca in ziua procesului?
Buna ziua! Va rog din suflet sa nu ignorati intrebarea mea, nu stiu ce altceva sa fac!!! Incerc sa ma explic situatia cat de bine pot.
Anul trecut m-am mutat intr-o locuinta noua, iar vecinul de sub mine, un domn pensionat, mi-a facut numai zile negre 6 luni cat am stat acasa. Mi-a facut tot felul de reclamatii la politie, ca intind rufele la geam, ma aude cum merg prin casa, cainele meu face galagie, il inund. Acestea fiind numai minciuni, am facut tot posibilul sa nu il deranjez cu nimic, nu vroiam probleme. Dat fiind faptul ca intotdeauna a avut probleme cu toti vecinii, nici seful blocului, nici politia locala, nici politia animalelor nu l-au bagat in seama. Domnul vecin a apelat la primar, la viceprimar, dar nici acestia nu au facut nimic.
Vazand ca nimeni nu ii da dreptate, acesta ne-a dat in judecata pe toti, inclusiv primarul si viceprimarul.
Marea mea problema este: eu sunt plecata din tara, si nu am posibilitatea sa ma prezint la proces, si nici bani sa platesc un avocat sa ma reprezinte. Imi este frica, ca daca eu nu sunt acasa sa ma apar, ii va da dreptate lui. Acest domn a scris numai minciuni in reclamatia lui, nu are nici o dovada si nici un martor impotriva mea.
Singura mea aparare ar fii declaratiile pe care le.am dat eu la politia locala, dar nu stiu daca sunt luate in considerare.
Este posibil, in lipsa mea sa ii dea dansului dreptate; daca are si alte antecedente cu vecinii, si nu are martori, dovezi?
Mentionez ca citatia, insotita de toata declaratia domnului vecin impotriva mea, adusa personal de catre doamna postas este modificata cu pixul, de catre domnul vecin. Acesta a modificat anumite propozitii, care probabil nu erau formulate cum vroia el. Este posibil sa aiba acces la aceasta citatie?
Buna seara, detin o garsoniera, m-am debransat de la [EDITAT - incalca pct. 2.11 din Regulament], iar acum platesc 50 Ron/luna pentru tevile care trec prin casa. Nu am pus centrala termica, garsoniera fiind nelocuibila. Daca izolez tevile scade pretul facturii? Merita?
Astept raspuns! Multumesc!