Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata caldura dupa debransare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata caldura dupa debransare

Buna seara, detin o garsoniera, m-am debransat de la [EDITAT - incalca pct. 2.11 din Regulament], iar acum platesc 50 Ron/luna pentru tevile care trec prin casa. Nu am pus centrala termica, garsoniera fiind nelocuibila. Daca izolez tevile scade pretul facturii? Merita?
Astept raspuns! Multumesc!

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Un comunicat mai vechi al ANRSC (nr. 343/2011-2012) spunea:

\"Coloanele de distributie si de încalzire aflate în interiorul apartamentelor cedeaza
în mod continuu caldura în proprietatile individuale, iar la repartizarea consumurilor de
energie termica trebuie sa se tina seama de caldura cedata de acestea. Izolarea acestor
conducte conduce numai la o diminuare a consumului individual întrucât nu exista izolatie termica perfecta. Prin aceasta izolare nu se reduce cota aferenta consumului comun.
(...)

În baza inventarului însusit de asociatia de proprietari/locatari si predat prestatorului, acesta determina suprafata echivalenta termic a instalatiilor de încalzire aflate în proprietatea comuna si calculeaza lunar si exact în functie de indicatiile repartitorului comun, conform prevederilor din Norma tehnica aprobata prin Ordinul presedintelui A.N.R.S.C. nr. 343/2010:
a) cota procentuala pentru stabilirea caldurii cedate în spatiile comune;
b) caldura cedata de coloanele verticale în fiecare încapere din fiecare apartament, functie de izolatiile termice existente.\"

Cine va va masura parametrii izolatiei? Greu de spus.

In cei 50 de lei pe care ii platiti nu intra doar consumul individual (tevile care traverseaza garsoniera), ci si cota parte din consumul comun (casa scarii, subsol, culoare, uscatorii, holuri, etc.). Deci nu veti anula oricum complet costurile, chiar daca izolati tevile interioare.
mediator_comeaga, utilizator
Sidoniaa a scris:

Daca izolez tevile scade pretul facturii? merita?

Nu exista norma in vigoare care sa prevada ca izolarea sau indepartarea tevilor care tranziteaza proprietatea individuala are drept consecinta micsorarea obligatiilor de intretinere
Daca apartamentul nu este locuit nu va revine de plata obligatii/persoana,in schimb va revine obligatia platii parti comune
Daca apartamentul este debransat in conditii legale de la sistemul centralizat de incalzire,nu va sunt impuse cote aferente proprietate-consum caldura