avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate baranyaizsuzsa

Activitate baranyaizsuzsa

Multumesc pt raspuns si sfat! Dar,cred ca stiti ,medicii nu asteapta!Ti-au introdus cardul si arata ca esti neasigurat!Doar bunavointa lor te mai ajuta.
Buna seara! Am optat sa platesc asigurarea de sanatate personal pt anul 2024. Chiar astazi am achitat la anaf o suma,si acum dupa verificarea calitatii de asigurat pe site-ul cass rezulta ca nu sunt asigurata! Va rog sa ma ajutati ce as putea face.
Multumesc frumos pt raspuns! Craciun fericit!
Buna seara,momentan nu am un loc de munca.Starea mea de sanatate impune sa platesc asigurare de sanatate pt persoane fara venit,pt a putea fi operata.Intrebarea mea este urm.:dupa ce voi plati 3 luni de asigurare si intre timp reusesc sa ma angajez cu contract de munca,ce se intampla cu suma deja platita?
Multumesc pt raspuns!
Noi ,cele 5 apartamente am angajat o firma sa ne schimbe tevile de apa rece si menajera pt ca erau f vechi si curgea apa din ele in pivnita. Tevile se afla in baie,mai precis in nisa care desparte baia de bucatarie.Tevile nu sunt in zid si nici inzidite.Ca sa scoata tevile vechi normal ca au desfacut peretele baii.Dar, in urma unor manevre nefericite au spart peretele si in bucatarie. Mai clar de atat nu pot sa va descriu nici daca va desenez. Intrebarea mea este daca am dreptul la despagubire,macar pt o parte, pt ca in contract nu scrie ca vor strica si peretii bucatariei,dar nici ca isi asuma vreo vina daca in demersul lor provoaca stricaciuni.
Contractul nu s-a incheiat prin asociatia de locatari!Noi cei care locuim pe acelas tronson l-am facut.Si,oricum la noi nu exista fond de reparatii
Buna seara! La schimbarea tevilor din apartament,muncitorii au spart si peretele despartitor dintre baie si bucatarie.Contractul incheiat cu ei nu stipuleaza nici un fel de raspundere din partea lor.Am vreo sansa in instanta? Sau sunt nevoita sa suport singura costul repararii ?Multumesc!
Răspuns la discuția CADASTRU TEREN
Multumesc pt raspuns.Dar daca inteleg eu bine,uzucapiunea se poate face doar in cazul in care posezi acest teren de 30 de ani si platesti impozit pe el.Terenul a fost cumparat in 1993,si impozit s-a platit doar pe suprafata intabulata.
Răspuns la discuția CADASTRU TEREN
Dar nu este vorba de o eroare! Ci de lipsa actelor care arata ca ar fi a noastra! Si totusi este..nimeni nu a revendicat aceste terenuri,impartite acum 100 de ani,si la cadastru asa au fost intocmite toate documentatiile,masuratorile,topo si toate masuratorile si dinaer..Exista in Legea Cadastrului ,modificata prin Legea nr 105/2019 o reglementare care spune ca se va putea nota posesia asupra diferentelor de teren detinute fara act de proprietate,si chiar pot apela la aceasta lege? Ca la cadastru tot cu rezultatele vechi ma aleg!