Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! La schimbarea tevilor din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! La schimbarea tevilor din apartament,muncitorii au ...

Buna seara! La schimbarea tevilor din apartament,muncitorii au spart si peretele despartitor dintre baie si bucatarie.Contractul incheiat cu ei nu stipuleaza nici un fel de raspundere din partea lor.Am vreo sansa in instanta? Sau sunt nevoita sa suport singura costul repararii ?Multumesc!
Muncitorii erau angajati de cine? de asociatie sau de dv?
Daca sunt facute de muncitorii adusi de asociatia de proprietari platesc ei.
[ link extern ]
Legea 196/2018
ART. 31
(1) Cu un preaviz motivat scris de 5 zile emis de comitetul executiv al asociației de proprietari,
proprietarul este obligat să permită accesul președintelui sau al unui membru al comitetului
executiv, administratorului și al unei persoane calificate în realizarea lucrărilor de
construcții/reparații, după caz, în proprietatea sa individuală, atunci când este necesar să se
inspecteze, să se repare ori să se înlocuiască elemente din proprietatea comună, la care se poate
avea acces numai din respectiva proprietate individuală. Fac excepție cazurile de urgență când
termenul pentru preaviz este de 24 de ore.
(2) În cazul în care proprietarul nu permite accesul în proprietatea sa, în conformitate cu
prevederile alin. (1), acesta răspunde civil și penal, după caz, pentru toate prejudiciile create
proprietarilor afectați, în condițiile legii.
(3) Proprietarii din condominiu care suferă un prejudiciu ca urmare a executării lucrărilor
prevăzute la alin. (1) sunt despăgubiți de către asociația de proprietari, din fondul de reparații.
(4) În cazul în care prejudiciul este cauzat de către executantul lucrărilor de intervenție, persoană
fizică/juridică, despăgubirea va fi recuperată de la acesta, în condițiile legii.

(5) Lucrările de intervenție la elementele componente ale proprietății comune, efectuate în baza
alin. (1), se execută în condiții stabilite de comun acord și consemnate printr-un acord semnat de
către proprietar și asociația de proprietari.
(6) În situația în care, pe parcursul executării lucrărilor de intervenție în baza prevederilor alin.
(1), se afectează în orice mod proprietatea individuală, cheltuielile necesare pentru aducerea la
starea tehnică inițială a acestora se suportă în condițiile alin. (3) și/sau (4), după caz
.
w_v_w_v, utilizator
Contractul nu s-a incheiat prin asociatia de locatari!Noi cei care locuim pe acelas tronson l-am facut.Si,oricum la noi nu exista fond de reparatii
Dv ati solicitat unei firme sa schimbe tevile care erau in zid sau zidul l-au spart din greseala?
Daca scrieti 2 randuri si nu dati detalii nici nu primiti raspunsuri. Ca nu se intelege ce vreti sa intrebati.
Stam sa scriem noi 100 randuri pe baza unei presupuneri.
Daca erau tevile in zid cum voiati sa le scoata fara sa saparga zidul? Ce ati prevazut in contract ca se reface zidul sau nu?
Daca l-au spart din greseala e vina lor si trebuie sa il repare. Daca aveti asigurare se repara pe asigurare si asigurarea la randul ei ii actioneaza in judecata.
w_v_w_v, utilizator
Noi ,cele 5 apartamente am angajat o firma sa ne schimbe tevile de apa rece si menajera pt ca erau f vechi si curgea apa din ele in pivnita. Tevile se afla in baie,mai precis in nisa care desparte baia de bucatarie.Tevile nu sunt in zid si nici inzidite.Ca sa scoata tevile vechi normal ca au desfacut peretele baii.Dar, in urma unor manevre nefericite au spart peretele si in bucatarie. Mai clar de atat nu pot sa va descriu nici daca va desenez. Intrebarea mea este daca am dreptul la despagubire,macar pt o parte, pt ca in contract nu scrie ca vor strica si peretii bucatariei,dar nici ca isi asuma vreo vina daca in demersul lor provoaca stricaciuni.
Daca in contractul facut cu ei nu exista clauze care sa-i exonereze de raspundere, pentru pagubele produse, aveti sanse in instanta, invocind art. 1355 din codul civil. Poate nu ajungeti acolo si-i amenintati doar cu asa ceva (si plata cheltuielilor de judecata), ajungind la o intelegere amiabila. O notificare avocatiala, in sensul asta, i-ar convinge.
Cauze exoneratoare de răspundere
Art. 1355
Clauze privind răspunderea
(1) Nu se poate exclude sau limita, prin convenţii sau acte unilaterale, răspunderea pentru prejudiciul material cauzat altuia printr-o faptă săvârşită cu intenţie sau din culpă gravă.
(2) Sunt valabile clauzele care exclud răspunderea pentru prejudiciile cauzate, printr-o simplă imprudenţă sau neglijenţă, bunurilor victimei.
Detalii: [ link extern ]

baranyaizsuzsa a scris:

Buna seara! La schimbarea tevilor din apartament,muncitorii au spart si peretele despartitor dintre baie si bucatarie.Contractul incheiat cu ei nu stipuleaza nici un fel de raspundere din partea lor.Am vreo sansa in instanta? Sau sunt nevoita sa suport singura costul repararii ?Multumesc!

latka, utilizator