avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate oana_cris

Activitate oana_cris

multumesc mult pentru lamurire, asa interpretam si eu, dar am vrut parerea uni jurist
pe mine ma intereseaza din punctul de vedere al salariatului, conditia e impusa de angajator prin actul aditional , nu de organizatorii cursului, cred ca nu ati inteles exact speta. Multumesc oricum
pai din cate stiu eu, fara un alt act aditional prin care sa se modifice perioada contractuala contractul ar inceta de drept dupa cele 3 luni, in revisal fiind operat ca fiind pe perioada determinata pana la data de 10.11.2014.

Buna ziua,
Speta este: S-a incheiat un contract de munca pe perioada determinata de 3 luni. La o saptamana dupa semnarea contractului angajatul este obligat sa participe la un curs de perfectionare de 19 zile si la inceperea acestui curs se face un act aditional la contract prin care se adauga clauza conform careia angajatul nu poate avea initiativa incetarii prezentului contract pe o perioada de 12 luni de la data incheierii cursului, in caz contrar va suporta costurile cursului. Daca angajatului i se propune prelungirea contractului, acesta poate refuza fara ca actul aditional sa-l oblige la ceva? Dupa cele 3 luni contractul nu inceteaza de drept, neiplicand initiativa partilor? Multumesc