avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Activitate Alina012

Activitate Alina012

Buna ziua, momentan sunt angajata la firma A si sunt insarcinata, urmand ca in 5 luni sa intru in concediu de crestere copil. In urmatoarea perioada Firma A se va vinde catre firma B.
1. in ce masura cand ma voi intoarce pot ramane angajata firmei B, chiar daca postul nu va corespunde cu organigrama firmei A?
2. Este recomandat sa-mi iau concediu de crestere copil 1 an sau 2 ani ? in ce masura sunt protejata de lege?
3. daca ma intorc inainte de 1 an la munca, mai sunt protejata de lege, ca sa nu fiu concediata ?
4. care e legislatia in care imi sunt precizate drepturile, in calitate de salariata in crestere copil?
5. daca sunt concediata, voi intra automat si in somaj ?

multumesc !
Ultima intrebare daca se poate

Daca am copil in intretinere si sunt divortata in ce procent imi poate popri salariul?

Multumesc anticipat
daca revin inainte de cei doi ani de crestere copil voi fi executata silit pe salariu pana la implinirea perioadei de doi ani sau numai dupa?

In 2011 am contractat un credit de nevoi persoanale fara garantii de niciun fel. In 2013 datorita unor probleme persoanale nu am mai putut sa platesc ratele la banca. Salariu mi-a fost poprit 1/3, tot in 2013 am intrat in concediu de crestere copil pentru 2 ani. Ar trebui sa notific executorul sa nu imi mai opreasca 1/3 din indemnizatia de crestere copil? Mi se pare abuz ca face asta.

Apoi intrebarea doi daca revin inainte de cei doi ani de crestere copil voi fi executata silit pe salariu pana la implinirea perioadei de doi ani sau numai dupa?
Răspuns la discuția Anulare act vanzare cumparare
Nu stiu daca am fost clara. Dupa ce am luat banii de la angajator prin executare silita (pentru recuperarea creantei), angajatorul a introdus pe rol contestatie la executare, contestatie care se judeca in prezent. In prezent doresc sa imi vand imobilul propietate personala(care nu este ipotecat nu are nici o obligatie) in conditiile in care angajatorului ii se admite contestatia la executare si anuleaza actele de executare, se va ajunge la situatie in care voi fi eu cel executat silit(conturi imibiliare etc). Intrebarea mea este urmatoarea: actul meu de vanzare cumparare poate fi anulat in viitor avand in vedere admiterea contestatiei?
Cand este considerata creanta certa lichida si exigibila raportat la cazul meu? Se poate anula actul meu in conditiile acestea?
Am executat silit angajatorul pentru recuperarea unei creante in trecut. Anul asta a introdus pe rol contestatie la executare, fiind inca in curs de judecata(fond). In acelasi timp vreau sa imi vand apartamentul.Daca sa zicem ca o sa ii se aprobe contestia si o sa ceara intoarcererea executarii si banuiesc ca o sa fiu executat pe salariu. Se poate lega de faptul ca am vandut apartamentul si sa imi anuleze actul de vanzare cumparere. Mentionez ca ap nu are ipoteca e liber de orice obligatie. Nu vreau sa am probleme in viitor de la acest lucru. Va rog sa imi spuneti opinia dvs precum si sfaturile dvs.

Va multumesc

Cu stima

Alina Dumitru