avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Activitate mihai1986

Activitate mihai1986

Buna seara.
Lucrez intr-un magazin care comercializeaza bunuri de lux.
De curand, a avut loc un furt, in momentul in care eram prezent in magazin, impreuna cu colegul meu. Momentul a fost surprins de camerele de supraveghere, dar nu si de mine, deoarece am fost atras de catre unul dintre hoti pentru a-i prezenta un produs. Mentionez de asemenea ca in momentul respectiv, eram singur in magazin, colegul fiind in pauza de masa.
Vitrinele sunt inchise, insa exista mici spatii de 1-2 cm prin care hotii au actionat cu un dispozitiv.
Prejudiciul magazinului este in jur de 40 000 lei.
Intrebarea mea este: angajatorul are voie sa-mi opreasca o suma din salariul lunar, pana isi recupereaza prejudiciul? Va intreb pentru ca am fost amenintat ca o sa se intample acest lucru, desi este evident ca am fost atras intr-o capcana, si nu as fi putut opri furtul in cauza.
Mentionez de asemenea ca magazinul nu este dotat cu paza.
Va multumesc si astept cu interes un raspuns.
O seara buna.
De la un executor judecatoresc din Buzau..ultima rata am achitat-o in 2010 si e prima data cand primesc notificare la adresa din domiciliu..am mai primit la o adresa din bucuresti dar in 2009 ultima data..se poate ca cealalta banca sa fii cumparat dosarul?eu nu-mi imaginez cum pot sa am un sold negativ la o alta banca cu exact aceeasi suma pe care o datorez...asa se procedeaza cu poprirea?
Toate sumele? Adica daca mie imi intra 2000 lei salariul, n-o sa pot sa scot nimic din el?
Buna ziua. Acum 5 ani am facut o greseala imensa cu un card de credit primit mai mult decat usor de la o institutie bancara..din pacate, varsta si anturajul m-au impins sa chelui in jur de 70% din suma de pe card, care nu era mica, in jur de 20000 RON. Am platit timp de cateva luni rata, dupa care ramanand si fara loc de munca nu am mai putut achita nimic. Intre timp, dosarul a ajuns la o firma de recuperari care a incercat sa-si recupereze banii, fara succes inca. Dosarul a ajuns acum la un executor care la randul lui incerca sa recupereze suma, care este acum mult mai mare, adaugandu-se diverse penalitati. Am primit o scrisoare prin care mi se spune ca urmeaza sa fiu executat silit daca nu platesc suma respectiva. Mentionez ca momentan nu posed nici un bun pe numele meu si nu am depus nici o garantie. Astazi am verificat cardul de debit si am constatat ca am un sold pe minus exact cu suma respectiva, cardul fiind de la alta banca decat aceea de la care am avut cardul.Stiu ca in astfel de cazuri se urmareste persoana si se face poprire pe salariu, dar nu mai mult de o treime.
Intrebarea este: Avand acel sold negativ cu suma pe care trebuie sa o platesc, cum se procedeaza? Nu sunt angajat momentan, dar daca voi fi si voi primi salariul pe card, cum voi putea scoate banii?
Va multumesc