avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate LaurentiuBC

Activitate LaurentiuBC

Calitatea de cenzor intr-o asociatie - centru de ingrijire batrani, o poate avea orice persoana cu studii economice, sau e obligatoriu sa fie expert contabil?
Multumesc
m-am lamurit prin alte surse :P...multumesc celor ce au incercat sa ma ajute
Deci nu pot gasi undeva o "lista" a activitatilor care necesira autorizatii sau a celor care obligat sunt obiect unic de activitate, codurile pentru banci, societati de investitii mobilare, etc, pentru a nu le mai trece ca activitati secundare?
Acum ceva timp stiu ca nu primeau dosarele daca printre obiectele de activitate se regaseau si unele care necesita autorizatii speciale. Genul ala de activitati doresc sa le scot din actul constitutiv, pastrand in schimb tot, pentru orice eventualitate. Ma gandeam ca poate exista undeva o lista a acestor "obiecte de activitate speciale ",sa le pot inlatura, ca asa tot codul caen stiu si eu sa-l gasesc pe google.
Buna Ziua,

Vreau sa-mi infiintez o societate comerciala (S.R.L.) si doresc sa-mi trec in actul constitutiv intregul cod caen. Stiu insa ca sunt anumite activitati care necesita autorizatii speciale pentru a putea fi desfasurate. Cum sau unde pot afla care sunt aceste coduri (activitati), pentru a le putea exclude din lista, ca apoi sa nu am probleme la registru in momentul depunerii dosarului?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Centru ingrijire batrani
Va multumesc pentru raspunsul pertinent.
Buna Ziua tuturor.
Vreau sa imi fac un centru de ingrijire pentru batrani. Am ales deja calea infiintarii unei asociatii non-profit. Am spatiul, urmeaza sa depun si actele la judecatorie. Nelamurirea mea este urmatoarea: avand in vedere ca centrul de ingrijire va fi unul mai mult rezidential, unde nepotii-copiii isi pot aduce batranii datorita faptului ca nu au timpul necesar sa se ingrijeasca de ei, iar activitatea va fi una care nu va implica si servicii medicale, ci doar cazare+servicii, imi vor trebui ceva autorizatii speciale? Altceva in plus fata de un SRL de exemplu, pompieri,sanitar etc.?
Alta nelamurire este cu privire la desfasurarea activitatii. Asociatia va avea sediul social in Bucuresti, sector 4, iar cladirea respectiva este undeva in Popesti Leordeni. Pot pur si simplu sa ii dau drumul fara alta formalitate, fara a mai deschide filiala sau sucursala?
Multumesc celor ce vor avea rabdarea sa citeasca si bunavointa sa raspunda.