avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1662 soluții astăzi
Forum Activitate Diana2013

Activitate Diana2013

Răspuns la discuția Divort cu minor
El mi-a propus varianta in care eu raman cu fata in apatament, el pleaca in strainatate ca sa isi poata plati singur ratele si ca pe fata o pot duce la mama daca este nevoie, deoarece eu am 2 locuri de munca. Putem face acte la notar in care sa specificam ca este de acord cu toate astea, inclusiv cu dus fetita la mama mea?
Pana acum asa am procedat, am dus fata la mama in timpul verii si iarna a venit mama la noi sa stea cu ea. O ducem la cresa, dar daca se imbolnaveste trebuie sa stea acasa. Eu avand doua locuri de munca o duc dimineata la cresa, dupa-masa o scot, ma intalnesc cu tatal in oras si ia el fata si vine cu ea acasa sau uneori chiar merge el si o scoate de la cresa. El nu are pe cine sa se bazeze sa il ajute sa creasca fata fara mine si mama mea.
Răspuns la discuția Divort cu minor
Maxim pana implineste fetita 18 ani, desi nu cred ca voi sta atat de mult in acest apartament pentru ca nu vreau. In momentul in care reusesc sa imi cumpar alt apartament ma mut. Nu vreau sa stea el cu copilul si este constient si el ca nu se poate descurca singur. Intelegerea la care am ajuns este sa raman in apartament cu copilul, ramane si tatal in apartament pana isi gaseste loc de munca in strainatate si pleaca. El zice ca trebuie sa aleg intre a locui in apartament si a primi indemnizatie si ca oricum dupa ce pleaca imi trimite si bani pentru copil.
Discuție Divort cu minor
Ma puteti ajuta in cazul divortului in urmatoarea situatie.

Aparatmentul in care locuim este cumparat inainte de casatorie, cu credit, pe numele sotului, atat apartament cat si credite. Avem 3 ani de la casatorie, iar eu vreau sa obtin dreptul de a locui in apartament impreuna cu fetita. Eu nu vreau parte din apartament, dar as vrea sa stiu daca pot obtine banii cu care am contribuit la plata ratelor in perioada locuita impreuna (mentionez ca am locuit si am platit ratele impreuna dinainte de casatorie, chiar din momentul cumpararii aparatmentului).

As vrea sa mai stiu daca ma poate impiedica cineva sa imi duc fetita la mama mea care locuieste la 100 km de noi, in perioadele cand datorita serviciului nu as putea avea grija de ea.

Va multumesc