avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate Cristiandragusan

Activitate Cristiandragusan

9. Articolul 15 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„Art. 15.- (1) Persoanele fizice inscrise in cazierul judiciar sau cu privire la care s-au facut notari provizorii se scot din evidenta daca se afla in una dintre urmatoarele situatii:
a) faptele pe care le-au savarsit nu mai sunt prevazute de lege ca infractiuni;
b) a intervenit reabilitarea judecatoreasca sau de drept;
c) a intervenit amnistia;
d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeapsa privativa de libertate de cel mult 3 ani si au trecut 20 de ani de la data ramanerii definitive a condamnarii;
e) au decedat;
f) au fost scoase de sub urmarire, s-a dispus fata de ele incetarea urmaririi penale ori s-a pronuntat o hotarare definitiva de achitare sau de incetare a procesului penal;
g) au executat masura educativa a libertatii supravegheate, a internarii intr-un centru de reeducare sau intr-un institut medical-educativ;
h) a trecut un an de la data aplicarii masurii educative a mustrarii;
i) au trecut 5 ani de la data aplicarii sanctiunii cu caracter administrativ a amenzii stabilite conform Codului penal.
(2) In cazul cand in cazierul judiciar al persoanelor prevazute la alin. (1) lit. a) - d) si f) exista si alte mentiuni, se sterg numai mentiunile care impun scoaterea din evidenta.
(3) Scoaterea din evidenta a mentiunilor stocate in vederea retransmiterii, conform art. 6 alin. (2), se face dupa expirarea termenelor stipulate in comunicarile statului de condamnare, in masura in care aceste hotarari nu au fost recunoscute de organele romane competente.”
LEGE
pentru modificarea si completarea Legii nr. 290/2004 privind cazierul judiciar, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare
Doresc sa stiu daca au intervenit modifucari la legea de mai sus. Eu am fost condamnat acum 30 de ani pentru neplata pensiei alimentare, la 1 an si 6 luni, cu executare. Doresc sa stiu daca mi s-a sters cazierul.