Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Valabilitatea reglementarilor
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Valabilitatea reglementarilor

9. Articolul 15 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„Art. 15.- (1) Persoanele fizice inscrise in cazierul judiciar sau cu privire la care s-au facut notari provizorii se scot din evidenta daca se afla in una dintre urmatoarele situatii:
a) faptele pe care le-au savarsit nu mai sunt prevazute de lege ca infractiuni;
b) a intervenit reabilitarea judecatoreasca sau de drept;
c) a intervenit amnistia;
d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeapsa privativa de libertate de cel mult 3 ani si au trecut 20 de ani de la data ramanerii definitive a condamnarii;
e) au decedat;
f) au fost scoase de sub urmarire, s-a dispus fata de ele incetarea urmaririi penale ori s-a pronuntat o hotarare definitiva de achitare sau de incetare a procesului penal;
g) au executat masura educativa a libertatii supravegheate, a internarii intr-un centru de reeducare sau intr-un institut medical-educativ;
h) a trecut un an de la data aplicarii masurii educative a mustrarii;
i) au trecut 5 ani de la data aplicarii sanctiunii cu caracter administrativ a amenzii stabilite conform Codului penal.
(2) In cazul cand in cazierul judiciar al persoanelor prevazute la alin. (1) lit. a) - d) si f) exista si alte mentiuni, se sterg numai mentiunile care impun scoaterea din evidenta.
(3) Scoaterea din evidenta a mentiunilor stocate in vederea retransmiterii, conform art. 6 alin. (2), se face dupa expirarea termenelor stipulate in comunicarile statului de condamnare, in masura in care aceste hotarari nu au fost recunoscute de organele romane competente.”
LEGE
pentru modificarea si completarea Legii nr. 290/2004 privind cazierul judiciar, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare
Doresc sa stiu daca au intervenit modifucari la legea de mai sus. Eu am fost condamnat acum 30 de ani pentru neplata pensiei alimentare, la 1 an si 6 luni, cu executare. Doresc sa stiu daca mi s-a sters cazierul.

In prezent acel articol - art.15 din Legea nr.290/2004 - are urmatorul continut :
(1) Persoanele fizice înscrise în cazierul judiciar sau cu privire la care s-au făcut notări provizorii se scot din evidenţă dacă se află în una dintre următoarele situaţii:
a) faptele pe care le-au săvârşit nu mai sunt prevăzute de lege ca infracţiuni;
b) a intervenit reabilitarea judecătorească sau de drept;
c) a intervenit amnistia;
d) au fost condamnate la pedeapsa amenzii sau la o pedeapsă privativă de libertate de cel mult 3 ani şi au trecut 20 de ani de la data rămânerii definitive a condamnării;
e) au decedat;
f) au fost scoase de sub urmărire, s-a dispus faţă de ele încetarea urmăririi penale ori s-a pronunţat o hotărâre definitivă de achitare sau de încetare a procesului penal;
g) au executat măsura educativă a libertăţii supravegheate, a internării într-un centru de reeducare sau într-un institut medical-educativ;
h) a trecut un an de la data aplicării măsurii educative a mustrării.

(2) În cazul când în cazierul judiciar al persoanelor prevăzute la alin. (1) lit. a)-d) şi f) există şi alte menţiuni, se şterg numai menţiunile care impun scoaterea din evidenţă.

In cazul dvs trebuia sa formulati o cerere prin care sa se constate ca a intervenit reabilitatea judecatoreasca ...