avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate fely

Activitate fely

Răspuns la discuția OUG 37/2011
Recursul inaintat de ORC a fost respins pe motiv ca s-a depus tardiv. Am scos hotararea cu mentiunea definitiva si irevocabila, m-am dus la ORC, unde mi s-a spus ca hotararea este incompleta ca scrie doar ca anuleaza rezolutia data de ORC si atat si am de ales intre 2 variante: sa depun o noua cerere de autoziraze, sa platesc taxele aferente( le mai platisem odata in 2011 cand mi-au spus ca nu ma autorizeza) si de data asta vor autoriza activitatea sau sa astept ca vor trimite ei catre instanta sa dispuna ce sa faca, etc, etc, spunandu-mi ca se vor da din nou termene si va dura. Am ales sa depun o noua cerere de autorizare, am achitat taxele si peste 2 zile mi-au dat certificatul de imnatriculare cu intreprindere individuala cod caen 6920
Pentru mine a fost de la neplacut la disperare, am platit de doua ori pentru acelasi lucru, a durat din iunie 2011 pana in nov 2012
Buna! Revin cu ultimile informatii, am fost la proces si am cerut respingerea recursului pe motiv ca cererea a fost depusa tarziu, instanta a dat solutia de resingerea recursului pentru tardivitate. Multumesc mult pentru ajutor!
Referitor la acelasi dosar, data comunicarii sentintei civile a fost 23 iulie, cele 15 zile de la comunicare s-au incheiat pe 7.08.2012, ORC ar fi trebuit sa formuleze recursul cel tarziu pe data de 8 aug, dar recursul e formulat pe 9 aug, as dori sa cer neadmiterea cererii de recurs ca nefiind formulata in termen, la motivarea in drept e corect sa scriu "Potrivit dispozitiilor art 301 si art 306 Codul de procedura civila, va rog sa respingeti cererea de recurs, acesta fiind tardiv formulata"?
Articolele mentionate din cpc sunt cele corecte? La art 306 scrie motivarea recursului, motivarea inseamna formularea cererii de recurs sau mentionarea motivelor in cerere pentru care se cere recursul?
Pentru cererea de respingerea recursului pe motiv ca n-afost formulata in termenul legal, cum trebuie sa procedez: sa ma prezint la prima infatisare si sa cer verbal acest lucru sau ajunge ca cer in intampinarea pe care o voi inainta curtii de apel inainte de prima infatisare la care anexez si copii dupa comunicare

Multumesc mult!
Multumesc mult!
Buna ziua! Ma confrunt cu urmatoarea situatie: am facut plangere impotriva rezolutiei orc pentru ca nu mi-a admis inscrierea unei cereri de mentiuni prin care doream suplimentarea obiectului de activitate al unei intreprinderi individuale, plangerea am depus-o la registrul comertului iar registrul a inaintat-o catre tribunal. Pe fond solutia instantei a fost cea de admitere a plangerii, cu drept de recurs. Acum ORC a facut recurs motivand ca instanta care a dat solutia nu are competente, plangerea ar fi trebuit trimisa la judecatorie si nu la tribunal. Cum ar trebui sa motivez eu intampinarea la recursul ORC?