avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate Marius_2000

Activitate Marius_2000

Am inteles...Va multumesc.
In urma cu cateva luni, am fost suspect de o infractiune si a fost efectuata o perchezitie la domiciliul meu la care mi-au fost ridicate pentru cercetari 2 telefoane, 1 laptop..etc.. Astazi am fost instiintat ca s-a renuntat la urmarirea penala si trebuie sa mi se restituie bunurile retinute. Pentru restituirea acestor bunuri am inteles ca trebuie sa fac o cerere la parchet...puteti sa imi spuneti cum ar trebui formulata aceasta cerere, un exemplu?

Multumesc.
Buna ziua,

In calitate de creditor am adjudecat prin licitatie publica un apartament.
Pe scurt, am imprumutat o suma de bani unui ''prieten'' iar acesta a garantat imprumutul cu apartamentul sau si care la momentul acela era liber de sarcini.
Din cauza ca imprumutul nu mi-a fost restituit am apelat la executorul judecatoresc.
Apartamentul a fost scos la licitatie publica la care am participat in calitate de creditor si l-am adjudecat liber de sarcini. (pentru acest lucru am platit si o diferenta destul de mare).
Cu actul de adjudecare am inscris apartamentul in cartea funciara si l-am intabulat.
Pana aici totul este ok.
Problema mea este ca acum cand am toate actele si sunt proprietar de drept nu pot sa intru in posesia apartamentului pentru ca fostul proprietar l-a inchiriat unei persoane straine.
Mentionez ca acest contract de inchiriere a fost facut in timpul licitatiei si nu cred ca este valabil este pentru ca eu am adjudecat imobilul liber de sarcini, fara nici o obligatie.
Totusi am deschis un proces pentru evacuare dar mi-a fost respins, nu stiu din ce cauza pentru ca inca nu a venit hotararea, am inteles ca poate dura pana la 30 de zile, dupa aceea am dreptul sa fac recurs in termen de 15 zile.

Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie?

Va multumesc.