avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate DRoxana29

Activitate DRoxana29

Buna ziua, sunt insarcinata in 3 luni. Starea mea de sanatate nu este tocmai una foarte buna. Mi-am propus la 4 luni de sarcina sa raman in Risc Maternal, pentru ca atunci voi avea cele 12 luni lucrate, ca sa pot beneficia pe viitor de Indemnizatia crestere copil.
Intrebarile mele sunt:
1.Care este procedura pentru a putea beneficia de Risc Maternal?
2.Cu cat timp inainte de luna a 4 a trebuie sa anunt angajatorul sau sa rezolv cu actele?
3.Cine o sa imi plateasca Riscul Maternal si cum?
4.Pot intra din Risc Maternal in Prenatal? ( Care este procedura?)

Multumesc!
Buna ziua, am si eu o nelamurire.
Sunt insarcinata in 6 saptamani si doresc sa aflu daca pot beneficia de Indemnizatia pentru cresterea copilului?
Vreau sa mentionez ca eu am avut o intrerupere intre cele doua locuri de munca, dupa cum urmeaza :
Am lucrat in perioada 03.06 - 11.09.2014 cu contract de munca pe o perioada nedeterminata dupa care mi-au facut un nou contract in perioada 11.09 - 13.01.2015 pentru ca m-au mutat la cealalta Pensiune.( Eu lucrand ca Receptionera). La data de 13.01.2015 am facut o cerere de lichidare de comun acord.
La data de 16.02 - prezent am contract de munca pe o perioada nedeterminata.
Intrebarea mea este daca pot beneficia de Indemnizatia crestere copil, avand in vedere intreruperea mea de activitate in perioada 13.01 - 16.02.2015 perioada in care nu am beneficiat de somaj sau alte activitati individuale.Am stat acasa in cautarea unui loc de munca.
Astept un raspuns!!