avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2000 soluții astăzi
Forum Activitate raduoana90

Activitate raduoana90

imi cer scuze pt faptul ca deranjez din nou,dar as mai avea o singura intrebare....in c.i.m este specificat termenul de preaviz.in cazul in care nu efectuez preavizul,amenintarea lui poate fii pusa in practica?
multumesc!
O ultima intrebare as avea.Cele 20 de zile,vor fii zile calendaristice,sau zile lucratoare?este adevarat ca in perioada de preaviz se vor efectua doar 4 ore de munca/zi?Daca da,se pot efectua 8 ore/zi ca sa pot termina mai repede perioada de preaviz?
Va multumesc mult pt raspunsuri!
M-am exprimat eu gresit.Era vorba despre preaviz.Sa nu il efectuez,prin acordul partilor.Eu am specificat acest lucru printr-un articol sau ceva de acest gen(demisia a fost facuta de cineva care a vrut sa ma ajute,eu avand in momentul de fata probleme de sanatate).Eu cel mai mult mi-as dori sa stiu daca ar putea sa isi duca la indeplinire amenintarea de a ma da in judeacata daca nu imi termin preavizul.
da,am dovada.eu in demisie am specificat faptul ca imi inchiei activitatea fara a face preavizul,prin acordul partilor printr-un anume articol care specifica acest lucru.asa am fost sfatuita de catre cineva.
Buna ziua!As dori sa stiu ce pot face in cazul in care mi-am depus demisia si angajatorul pur si simplu nu vrea sa o accepte,ce pot face?Eu am depus cererea de aproximativ o saptamana si ar fii trebuit sa-mi incep inca de atunci preavizul.El totusi vrea sa raman si sa imi incep preavizul cand doreste el,insa eu nu pot ramane pana in acel moment,fapt pt care ma ameninta ca ma da in judecata daca plec fara a-mi efectua preavizul.Este posibil sa se intample ascest lucru?