avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Activitate adrianaparaschiv

Activitate adrianaparaschiv

multumesc mult pentru rapiditatea raspunsului! m-am linistit :)

multumesc frumos! asta incerc sa fac, dar nu reusesc sa ajung la un acord cu fostul sot care este plecat din tara de peste 10 ani..as vrea sa evit cheltuieli inutile de taxa, etc. pe de alta parte, creditul ipotecar il suport integral, luna de luna, la una din case, la cealalta toate utilitatile, chiar daca nu e locuita, nu pot nici sa vind, nici sa intrerup plata ratelor sau datoriile curente (ar creste si mai mult cu penalizarile)..cit de curind tot va trebui sa incheiem cumva. Oricum, o lectie invatata.

numai bine!
Buna ziua,

Am o dilema si va rog un raspuns:
daca m-am recasatorit, fara a avea proces de partaj din prima casatorie, intra in masa partajabila a unui eventual nou partaj, bunurile dobindite in urma finalizarii partajului din prima casatorie?
In citeva detalii: din prima casatorie exista 2 proprietati. Una achitata integral, una pe credit ipotecar, achitata 25%. NU stiu ce imi va revenii in urma partajului, dar chiar in situatia de 50-50, as vrea sa stiu daca aceasta valoare va intra in drepturile noului sot.
Din prima casatorie, am o fata de 21 de ani si nu as vrea sa privez mostenirea ce i-ar reveni, de o noua imparteala..

Multumesc.

Buna ziua,

Eu am divortat in urma cu un an, dupa o casatorie de 20 ani, in urma careia au rezultat 2 copii (unul este inca minor). Fostul sot a parasit tara in urma cu 10 ani, neavind nici o contributie de atunci. Am avut sansa sa ma recasatoresc cu alt barbat, de curind. In timpul primei casatorii, am dobindit in comun un apartament platit integral si un altul, sub credit ipotecar, din care am achitat numai eu 30%, fostul sot, zero. Doresc sa fac partaj. Ma intereseaza ce drepturi are noul sot asupra bunurilor sau partilor dobandite in urma paratajului. Se pot considera bunuri dobandite innaintea casatoriei? Daca prin partaj, as dona un apartament copiilor, este cumva nevoie de acordul noului meu sot? Mi se pare absurd, el nu are pretentii, as vrea totusi sa stiu...am primit tot felul de informatii contradictorii.

Va multumesc pentru ajutor!

Adriana