avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1059 soluții astăzi
Forum Activitate ionela2809

Activitate ionela2809

Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc!
Discuție Succesiune
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in legatura cu o nelamurire legata de mostenire. Tatal meu este singurul mostenitor al bunicilor. Bunicii au decedat iar el urmeaza sa-si faca succesiunea. Tata are doua fiice, pe mine si pe sora mea, carora vrea sa ne dea cate o proprietate. Este posibil sa faca acest lucru in momentul realizarii succesiunii? Adica el sa cedeze anumite parti, prin contracte de vanzare-cumparare, pana sa se incheie succesiune? Sau trebuie sa-si faca mai intai succesiunea si apoi face separat contracte de vanzare-cumparare pentru fiecare dintre noi?

Multumesc.
Răspuns la discuția ingradire teren
Si daca fac cu plasa, dar tot fara beton?
Discuție ingradire teren
Buna ziua,
Am o nelamurire cu privirea la ingradirea unui teren pe care il detin in proprietate. Am depus la primarie actele pentru proiectul de gard, dar din anumite motive (favorizarea unuia dintre vecini care inca mai foloseste ca si cale de trecere terenul meu) primaria nu vrea sa-mi aprobe certificatul de urbanism, gasind diferite motive, desi toate actele mele sunt in regula. Pana la rezolvarea demersurilor pe care le-am demarat in continuare, pot sa-mi ingradesc terenul cu plasa sau sarma fara sa folosesc beton, chiar daca nu am certificatul de urbanism? Primaria are dreptul sa mi-l darame, in conditiile in care nu voi folosi deloc beton, asa cum am fost amenintata?

Astept raspuns,

Multumesc!